Cumartesi, Haziran 15, 2024
Anasayfa > Güncel Haberler > Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma ile ilgili işlemleri anlatmaya çalışacağım sizlere. Bu ayar Windows 2016 itibaren bütün sürümleri kapsamaktadır.

Windows 2016 sürümü ile birlikte Update ayarlarında devre dışı bırakma butonunu kaldırdı. Buda bazen olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma

Windows Update ayarlarını eğer Active Directory ortamınız var ise buradan GPO ile yapılandırabilirsiniz. Ya da AD ortamı yok ise yerel computer üzerinden kapatabilirsiniz. Bunun için yönetici hakları ile PowerShell penceresi açmanız gerekmektedir.

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma

Şimdi açtığımız PowerShell ekranında Sconfig yardımcı programını çalıştırmamız gerekmektedir.

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma

Sconfig Seçenekleri karşımıza çıkacak. Benim test ortamım daki sunucuda update ayarı Download Only olarak gözükmekte. Ben bunu devre dışı bırakmak istiyorum. Bunun için aşağıdaki seçeneklerden 5 numaralı seçenek ile işlemlerime devam edeceğim.

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma

Update seçeneğini seçtikten sonra karşımıza gelen ekranda Update ile ilgili yapmak istediğimiz ayarı buradan seçebiliriz. Ben makalemin konusu olan Update devre dışı bırakma işlemi için 3 nolu seçenek ile işlemime devam ediyorum.

Manuel Update seçeneğimiz uygulandı. Şimdi Enter tuşuna basarak işlemimize devam ediyoruz.

Ayarlarımız sonrası tekrar ana ekrana dönüyoruz ve Update ayarımızın Manuel mode olarak ayarlandığını görüyoruz. Artık sunucu update’ler için manuel tetikleme yapmamız gerekmektedir.

Windows Server 2022 Otomatik Update Kapatma ayarlarını anlattığım makalemin sonuna geldik. Burada küçük bir not ekliyeyim. Eğer sunucu AD ortamına bağlanır ise ve Update ile ilgili bir update basılır ise GPO ile yapılan ayar baskın çıkacaktır. Herkese sorunsuz ve sağlıklı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.