Cumartesi, Nisan 13, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Veeam BR 10 to Upgrade 11

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Veeam BR 10 to Upgrade 11 yükseltme işlemini anlatacağım bu yazımda sizlere. Öncelikle Yükseltme işlemi öncesinde mevcut backup ve replikasyon görevlerini disable durumuna getiriyoruz. Mevcut Veeam yazılımının konfigürasyon backup’nı dışarıya çıkartmanızı öneririm. Ayrıca Veeam server sanalda ise SnapShot olmanız iyi olacaktır.

Upgrade işlemi için Veeam Resmi sitesinden güncel sürümü indiriyoruz. İndirdiğimiz iso dosyasını sunucuya mount ediyoruz. Kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. Yükseltme işlemine öncelikle Enterprise Manager yükseltmesi ile başlıyoruz.

Standalone components kısmından Veeam Backup Enterprise Manager butonuna basarak yükseltme işlemini başlatıyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Karşımıza gelen lisans anlaşması ekranın da lisans anlaşmasını kabul edip Next ile ilerliyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Şimdiki ekranda ise mevcut sunucu sürümlerini görüyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Bir sonraki ekranda Veeam için gerekli olan lisans dosyasını gireceğimiz ekran karşımıza geliyor. Veeam Portal üzerinden gerekli lisans dosyasını indirip yüklüyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Karşımıza gelen ekranda Servis Account seçeneği gelmekte. Daha önceki User ile işlem yapılacak ise default olarak bırakıp Next ile ilerliyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Şimdiki ekranda ise Veeam için gerekli olan SQL için ayar ekranı gelmekte. Bir önceki sürüme ait olan SQL DB ile devam ediyorum ben bu yaızmda.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Son ekranımızda Install ile yükseltme işlemine başlıyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı. Finish butonuna basarak işlemi bitiriyoruz ve sunucuyu restart ediyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Veeam Backup & Replication Upgrade

Kurulum medyasını tekrardan çalıştırıyoruz. Bu sefer Veeam Backup & Replication upgrade butonuna basarak işleme başlıyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve Next ise devam ediyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Karşımıza gelen ekranda mevcut sürüm bilgilerini görüyoruz. Next ile devam ediyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Daha önce Veeam Portal üzerinden indirdiğimiz lisans dosyasını giriyoruz. Next ile ilerliyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Bir sonraki ekranda ise Veeam Backup & Replication v11 kurulum öncesi gerekli olan ancak yüklü olmayan AddOn ları görüyoruz. Install butonuna basarak kurulumu başlatıyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Şimdiki ekranda yükseltme için gerekli olan eklentilerin kurulumuna başlandı.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Kısa sürede eksik olan eklentiler yüklendi. Bütün hepsi Yeşil olarak Passed olarak gözükmekte. Next ile yükseltme işlemine devam ediyoruz.

Şimdiki ekranda ise Veeam için kullanacağınız servis hesap user bilgisini görüyoruz. Ben daha önce girmiş olduğum hesap ile yükseltmeye devam ediyorum.

Veeam BR 10 to Upgrade 11

Veeam server için gerekli olan SQL için daha önce kurulu olan SQL DB ile devam edeceğim için herhangi bir değişiklik yapmadan Next ile işleme devam ediyorum.

Karşımıza bir uyarı gelmekte. Veeam Backup & Replication v11 kurulumu ile mevcut Microsoft SQL Server DB’nin güncelleneceği uyarısını gelmekte. Uyarıyı Yes butonuna basarak devam ediyoruz.

Veeam için gerekli olan bileşenlerin otomatik olarak update edilmesi için kutucuğu işaretliyoruz. Son olarak Install butonuna basarak yükseltmeyi başlatıyoruz.

Veeam servislerinin durdurulması sonrasında gerekli güncelleme işlemi başlayacak ve ardından bütün eklentiler yükseltilecektir. Daha sonrasında stop edilen servisler otomatik olarak start edilecektir.

Veeam 10 sürümünden Veeam 11 Upgrade işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığının uyarısını görüyoruz. Daha sonra Finish butonuna basarak ekranı kapatıyoruz.

Upgrade sonrasında Veeam Backup & Replication’ı açıyoruz. Sürüm bilgisini kontrol ediyoruz.

Her şey tamam ise Disable ettiğimiz Backup ve Replication job’ları tekrar start ediyoruz. Aldığınız SnapShot var ise onu da siliyoruz.

Veeam BR 10 to Upgrade 11 isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.