Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > vCenter Server 6x to vCenter Server 7 Upgrade

vCenter Server 6x to vCenter Server 7 Upgrade

vCenter Server 6x to vCenter Server 7 Upgrade

Herkese merhaba. vCenter Server 6x to vCenter Server 7 Upgrade konusuna değinmeden önce vCenter Server 7 kurulumu ve ESXi 7 kurulum konularına göz atabilirsiniz. Bu yazımda ise size mevcutta bulunan vCenter Server’i nasıl upgrade edileceğini anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sorun olması durumunda geri dönmeniz için mevcut vCenter Server’i yedeklemenizi veya Snapshot almanızı tavsiye ederim.

vCenter Server 6x to vCenter Server 7 Upgrade

Öncelikle Vmware resmi sitesinden vCenter Server 7 ISO dosyasını download edip. Upgrade için kullanacağımız sunucuya mount ediyoruz.

Kurulum için ilgili path’e giriyoruz.

Kurulum için D:\vcsa-ui-installer\win32 path’ini açıyoruz. Installer.exe uygulamasını seçip sağ click ile Run As Administrator seçeneği ile çalıştırıyoruz.

Karşımıza gelen ekrandan Upgrade seçeneği ile devam ediyoruz.

Upgrade işlemide 2 aşamada yapılmaktadır.

İlk aşamada vCenter Server için yeni bir Appliance kurulumu yapılacak. Kurulum için Next ile devam ediyoruz.

Lisans anlaşmasını kabul edip Next ile ilerliyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ise şu anki kullandığımız vCenter appliance bilgilerini giriyoruz. Connect to Source tıklayarak devam ediyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ise Mevcut SSO account bilgilerimizi ve mevcut vCenter Server kurulu olan ESXi bilgilerini giriyoruz. Erişim port bilgilerini default olarak bırakıyoruz ve Next ile ilerliyoruz.

Sertifika uyarısı gelmekte karşımıza. Yes diyerek devam ediyoruz.

vCenter Server’in yükleneceği ESXi veya vCenter bilgilerini giriyoruz. Ben bu yazımda direk ESXi sunucusuna yükleme yapacağım. Bilgileri girip Next ile ilerliyoruz.

Tekrar karşımıza sertifika uyarı gelecektir. Yes ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 için root parolamızı belirliyoruz. Next ile ilerliyoruz.

Yapımıza uygun olan kapasite seçeneğini seçip Next ile ilerliyoruz.

vCenter Server 7’nin kurulacağı Datastore seçimini yapıp Next ile ilerliyoruz.

vCenter Server 6.7’den vCenter Server 7 versiyonuna verilerin taşınabilmesi için öncelikli olarak geçici bir IP tanımı yapmamız gerekmekte. IP, Subnet, GW ve DNS bilgilerimizi giriyoruz Next ile devam ediyoruz.

Yaptığımız ayarlar ile ilgili kısa bir özet ekranı karşımıza gelecek. Herşe OK ise Finish ile Deploy işlemini başlatıyoruz.

Deploy işlemi sunucu performansına göre farklılık gösterebilir.

İlk aşama sorunsuz olarak tamamlandı. Continue ile ikinci aşamaya başlayabiliriz.

İkinci aşamaya başlamak için Next ile ilerliyoruz.

Upgrade öncesi kontroller yapılmakta. Süre olarak yapınıza göre değişiklik gösterebilir.

Karşımıza uyarı çıkmakta kuruluma engel olacak bir uyarı değil. Yükleme yapılırken DRS’in yükleme boyunca kapalı kalması gerektiği ile ilgili bir uyarı DRS açık ise kapatılması gerekli mutlaka. Diğer uyarı ise Update manager dosyalarının kopyalanmayacağı ile ilgili. Close ile kapatıyorum ekranı.

Şimdiki ekranda ise eski vCenter server üzerinden yeni vCenter Server üzerine hangi dataları aktaracağımızı seçtiğimiz ekran gelmekte. Ben genelde bu tarz upgrade işlemlerinde full bütün Configuration, Inventory, Tasks, Events ve Performance metriklerini aktarmayı tercih ederim. İleriki zamanlarda geçmişe dönük data ihtiyacı olabilir. Aktarım yapınızdaki büyüklüğe göre farklılık gösterebilir. Next ile devam ediyoruz.

Kullanıcı deneyimine katılmak isterseniz işaretleyip Next ile devam ediyoruz.

Yaptığımız işlemler ile ilgili özeti görüyoruz her şey tamam ise “I have backed up the source vCenter Server and all the required data from the database.” Kutucuğu işaretleyip Finish ile devam ediyoruz.

Karşımıza bir uyarı çıkacak. Bu uyarıda Eski vCenter server’in işlem sonunda kapatılacağı ve yeni vCenter server üzerinden işlem yapılacağı uyarısı çıkmakta. Ok ile ilerliyoruz.

Upgrade işlemi başladı. Bir süre bekleyeceğiz.

Upgrade işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Eski vCenter üzerindeki bütün datalar artık yeni vCenter serverde erişebilir durumda.

vCenter server’e bağlanıp Versiyon bilgisini kontrol ediyoruz. Bütün herşey yolunda ise eski vCenter Server Appliance dosyasını silebiliriz.

Bu makalemde sizlere vCenter Server 6x to vCenter Server 7 Upgrade konusunu anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Bir başka makalede görüşmek üzere. Sorunsuz günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.