Salı, Mayıs 11, 2021
Anasayfa > Motor Sporları > Formula1 > USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

Japonyada Rakibi Vettel ile 59 Puan fark açan Hamilton şampiyonada büyük bir fark ile USA yarışına başlayacak. Eğer bu yarışta 16 Puan daha fark açmayı başarır ise Hamilton Dünya şampiyonluğunu ilan edebilecek neredeyse. Bu yarışta eğer Mercedesher iki pilotu ile finish görmeyi başarırise Markalarda dünya şampiyonluğunu ilan edebilecek.

Formasyon turundan sonra başlayan yarış ile birlikte daha ilk metrelerde Hamiltonun’un Ferrari pilotu Vettel’in üzerine tamamen kapanmasına rağmen daha iyi bir çekiş yakalaması ile birlikte daha ilk viraja gelirken liderliği Mercedes pilotu Hamilton’dan aldı. İlk turunun altında  1 sn üzerinde bir fark açtı.

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

 

2 ve 4’ncü turda ise Red Bull pilotu Ricciardio Rakibi Bottası iki kere zorlamasına rağmen geçiş sağlayamadı. 7.nci tur itibari ile Hamilton yerini geri aldı.

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

10.ncu turlardan itibaren Redbull pilotu Ricciario’nun Lastikleri performans vermemesinin ardından 13’ncü turda Raikkonen’in baskısına karşı koymaya çalıştı ve bu baskının hemen ardından Pite girdi.

16’ncı turda 3.ncü sektörde Ricciardio’nun Motorunda sorun yaşaması ile süpriz bir şekilde yarış dışı kaldı. Bu olay ile bize 2016’daki olayı hatırlattı Geçen sene aynı yarışta takım arkadaşı Verstappen yarış dışı kalmıştı.

 

Liderlerden ilk pite giren Ferrari pilotu Vettel oldu Vettel Yumuşak hamur ile yarışa devam ediyor. Pit çıkışı 5.nci sırada Verstappen’in arkasında çıktı. Daha sonrasında 19’ncu turda Mercedes pilotu Bottas pite girdi ve 5’nci sırada Vettel’in arkasında çıkan Bottas’ın da seçimi yumuşak hamur tercihini yaptı. Takım arkadaşının hemen bi tur sonrasında Hamilton’da Pite girerek Yumuşak hamur taktı ve pit çıkışında Vettel il ekarşı karşıya geldi ve Sıcak lastikler ile zorlamaya çalıştı rakibini.

 

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

21’nci turun ardından Raikkonen’inde pite girmesi ile Verstappen  yarış liderliğine yükseldi. 23.ncü turda pist üstünde Hamilton Verstappen’den liderliği geri alarak tekrardan Yarış liderliğine yükseldi. 25’nci tuda Verstappen’de pite girdi ve bu turda Alonso McLaren Honda ile iyi götürdüğü yarışta bir kere daha yarış dışı kaldı.

 

35.ncı tura girildiğinde ön sıralarda sürücüler birbirlerine çok yaklaşmaya başladılar. Lastik sorunu yaşıyor gibi gözüken Vettel telsizden yarış mühendisi ile B planı ile ilgili konuşma yaptı.

 

38.nci tur ile birlikte Redbull Pilotu Verstappen ile birlikte 2.nci pit stoplar başladı. Peşinden Vettel lastik değişimi için Pite girerek şuan için muhtemel bir ikinciliği kaybetti gibi gözükmekte. Yeni taktığı lastikler ile çok ciddi bir fark kapatmak zorunda.

42.nci turda Ferrari pilotu Raikkonen Rakibi Bottas’a güzel bir atak yaparak ikinciği almış oldu. 47.nci turda Vettel’in Magnussen’e tur bindirmesi sonrasında Ericsson ile bir teması oldu.

 

51.nci turda Rakibi Bottas’ı hiç beklemediği bir anda ve bir yerde Geçerek hiç zorlanmadan 3.ncü lüğe yükseliyor. 52.nci turda ise Takım’dan üstü kapalı bir telsiz konuşması ile Raikkonen Vettel’e yerini vererek tekradan 2.nci olmuş oldu. Aynı turda Verstappen’de Bottası geçerek 4.ncülüğe yükselmiş oldu.

Bottas 53.ncü turda daha fazla risk almayarak pite girerek lastik değişimi yaptı. Son turda ise Verstappen son bir deneme yapmaya çalıştı ve 3.ncü olarak podyuma yükseldi.

Son anda ise Verstappen’e pist dışına çıktığı için 5 sn. ceza geldi ve Podyumdan inerek Podyuma Raikkonen çıkmış oldu.

 

Sezonun 18. yarışı olan Mexico GP 29 Ekimde gerçekleşecek.

USA Texas Pistini biraz tanımak gerekir ise. Bu pistte ilk yarış 2012’de yapıldı. Toplanda 56 tur olarak dönülmekte. Pistin uzunluğu 5.513Km. Pistin en hızlı turu 2012 yılında Vettel’e ait.

 

USA Texas 2017 GP Yarışı Kazananı Hamilton

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.