Salı, Haziran 18, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > ESXi 6.7 to ESXi 7 Upgrade

ESXi 6.7 to ESXi 7 Upgrade

ESXi 6.7 to ESXi 7 Upgrade

ESXi 6.7 to ESXi 7 Upgrade işlemini CLI ile yapmayı anlatmaya çalışacağım sizlere. Bir önceki makalemde vCenter Server Appliance Upgrade işlemini anlatmıştım. ESXi server upgrade öncesi mutlaka mevcut vCenter sunucunuzu upgrade etmeniz grekmekteidr. Bunun için öncelikle vmware sitesinden kurulum dosyasını indiriyoruz. Kullanmış olduğunuz donanımlar eski ise her ihtimale karşı buradan uyumluluk kontrollerini yapmanızda fayda var.

Kurulum yapacağınız host üzerinde var ise çalışan sunucuları kapatıp ya da başka bir hosta taşımanız gerekecek. Upgrade işlemine başlamadan önce sunucuyu Maintenance moda almamız gerekecektir.

İndirmiş olduğumuz VMware Offline Update dosyasını WinSCP yazılımı ile müsait olan bir datastore içine kopyalıyoruz.

Kopyalama bittikten sonra Upgrade işlemini gerçekleştireceğimiz sunucuya Putty gibi bir araç ile SSH bağlantısı yapıyoruz. SSH servisi kapalı ise ESXi üzerinden SSH servisini Enable etmeniz gerekebilir. Öncelik ile mevcut kullandığınız ESXi sürüm bilgilerini kontrol edebiliriz. Bu işlem için İlgili komut aşağıdaki gibidir.

esxcli system version get

Mevcut sürümden sonrada mevcut ESXi profil bilgisini öğrenmemiz gerekecek. Bu işlemi aşağıdaki komut ile yapıyoruz.

“esxcli software sources profile list -d /vmfs/volumes/DS01/Update Dosyanız.zip”

Mevcut sürüm ve profil bilgilerini öğrendikten sonra şimdi ise WinScp ile yüklediğimiz offline upgrade dosyası ile upgrade işlemini başlatacağız. Bu işlem için ilgili komut aşağıdaki gibi. Komut çalıştıktan sonra ESXi sunucuyu reboot etmemiz gerekmektedir.

“esxcli software profile update -d /vmfs/volumes/DS01 /Offline Update Dosya Adı.zip -p Mevcut esxi Image profil bilgisi”

ESXi 6.7 to ESXi 7 Upgrade işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandı. ESXi Sunucusu açıldıktan sonra sunucu versiyon bilgisini kontrol ediyoruz.

Umarım faydalı olur. Herkese sorunsuz sağlıklı günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.