Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > vCenter Server 7 Kurulumu

vCenter Server 7 Kurulumu

vCenter Server 7 Kurulumu

Herkese Merhaba sizlere bu makalemde vCenter Server 7 Kurulumu anlatıyor olacağım. Bu sürüm ile artık hayatımızdan Windows üzerine kurduğumuz vCenter sürümü çıkmış olacak.

Yeni sürümde vCenter Server Appliance, sadece ESXi üzerine kurulabilir bunun dışında başka bir yere kurulum yapılamamakta.

vCenter Server 7 sürümünü ESXi 6.5 ve üzeri sürümlere kurabiliriz. vCenter Server 7 kurulumunu yapabilmek için Windows gibi bir işletim sisteminden deployment’ı başlatmanız gerekmektedir. Kuracağımız vCenter için gerekli A kayıtlarını mutlaka DNS sunucumuza girmemiz gerkmektedir.

Bu faslı geçtikten sonra artık kuruluma başlayalım;

vCenter Server 7 Kurulumu

Vcenter Appliance ISO dosyasını deploy edeceğimiz sunucuya mount ediyoruz. 

vCenter Server 7 Kurulumu

Kurulum için D:\vcsa-ui-installer\win32 path’ini açıyoruz. Installer.exe uygulamasını seçip sağ click ile Run As Administrator seçeneği ile çalıştırıyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

vCenter Server 7 kurulumunda karşımıza 4 farklı seçenek çıkıyor. Biz burada yeni bir kurulum yapacağımız için Install seçeneği ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu iki aşamadan oluşmakta. İlk aşamada vCenter Server deploy ediliyor. İkinci aşamada ise SSO konfigürasyonunu belirteceğiz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

Lisans anlaşmasını kabul edip Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

Bu bölümde ise Vcenter Server’in hangi ESXi veya Vcenter Server’a kurulacak ise onun bilgilerini girmemiz gerekmekte. Port bilgisini değiştirmiyoruz. Bağlanacağımız ESXi veya vCenter sunucuya ait User name ve Password bilgilerini giriyoruz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

Karşımıza sertifika uyarısı çıkacak. Sertifikayı kabul etmek için Yes butonuna basarak devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

vCenter Server İçin Inventory’de gözükecek ismini ve root password beliliyoruz ve daha sonra Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

vCenter içinde bulunacak Fiziksel Host ve Sanal Sunucu sayısına göre Deployment Size belirliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

vCenter Server’ın tutulacağı datastore’u seçiyoruz. vCenter Server VM’in thin disk olarak oluşmasını isterseniz “Enable Thin Disk Mode” seçeneğini seçebilirsiniz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server 7 Kurulumu

Resim-10

Gelen ekranda ise Vcenter sunucumuzun önemli ayarlarının yapımıza göre ayarlayacağız yerdir. IP ayarları, Host Name ayarları, Subnet ayarları, Gateway ayarları ve bağlantı port ayarlarını kendi yapımıza göre ayarlıyoruz. Tüm ayarları yaptıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

Yaptığımız ayarlar ile ilgili kısa özet’i görüyoruz. Herşey tamam ise Finish butonu ile deployment’i başlatıyoruz.

Deployment süresi Sunucu ve Network performansına göre farklılık gösterebilir.

Evet Ilk aşama sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Continue ile ikinci aşama kurulumuna başlıyoruz.

İkinci aşama için Next ile ilerliyoruz.

vCenter Server configuration kısmında bizi 2 seçenek karşılıyor.

Time synchronization mode:

Synchronize time with the ESXi host: Periyodik olarak saat senkronizasyonunu etkinleştirir ve VMware tools, Guest OS ile ESXi host’un saatinin aynı olmasını sağlamaktadır.

Synchronize time with NTP servers: Saati senkronize etmek için bir NTP sunucu kullanır. Bu seçeneği belirleyerek ilerler isek birden fazla NTP girecek isek virgülle ayrılmış NTP sunucularının adlarını veya IP adreslerini girebiliriz.

SSH access: Enable seçeneğini seçersek vCenter Server ‘a deploy edildiğinde SSH erişimi aktif olacaktır. Eğer disable seçersek deploy edildikten sonra tekrar enable hale getirebiliriz. Next ile devam ediyoruz.

vCenter Server’ı kurarken olmazsa olmaz bir Single Sign on domain’i oluşturmamız gerekmekte veya var olan SSO domain’ne dahil etmemiz gerekli.

Create a new Singile Sign-On domain seçeneğini seçiyorum ve Next ile devam ediyorum.

VMware’in müşteri iyileştirme programına katılmak isterseniz checkbox’ı işaretleyebilirsiniz daha sonra Next ile devam ediyorum.

Yaptığımız ayarların özetini görüyoruz herşeu tamam ise Finish devam ediyoruz.

Karşımıza gelen uyarıda OK butonuna basarsak artık kurulumu geri alamayacağımız ile ilgili bir uyarıdır. OK butonu ile devam ediyoruz.

Kurulum başladı.

Kurulum tamamlandı.

Artık vCenter Server’ımıza bağlanabiliriz. Bağlantı için vCenter Server’a başta belirtmiş olduğumuz FQDN veya IP adresi ile bağlanabilirsiniz. Close butonuna bastığımızda karşımıza vCenter Server login ekranı gelecektir. Launch vSphere Client (HTML5) butonuna basıyoruz.

Kurulum aşamasında belirtmiş olduğumuz SSO account’u ile login oluyoruz.

Kurulumun sonuna geldik. Artık ESXi hostlarını vCenter’e ekleyip Datastore’ları ekleyip kullanmaya başlayabiliriz.

Faydası olması dileklerim ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.