Cuma, Nisan 19, 2024
Anasayfa > Faydalı Bilgiler > Kalemtraşın İcadı

Kalemtraşın İcadı

Kalemtraşın İcadı

Günümüzde Kullandığımız Kalemtraşın geçirdiği evrimi kısaca anlatacağım.

 

Kalemtraşın icadı ilk olarak geçmişe baktığımızda daha Kalemtraş icat edilmeden çok önceler kalem icat edilmiş. Bu tarihlerde insanlar kalemler açabilmek için bıçak veya keskin materyaller kullanmaktaydı. Kalemtraşın icadı ile ilgili geçmiş yıllara bakıldığında net bir tarih olmamak ile birlikte, 1828 yılında Fransız Bernard Lassimone‘nin kalemtraş için ilk patent alan kişi olduğunu görmekteyiz. Kalemtraşın icadından ve ilk patent başvurusundan sonra kalemtraş ile ilgili bir çok geliştirme ve yenilik yapılmıştır.

Kalemtraşın İcadı

Gelişim ve patent başvuruları bununla kalmamış. Lassimone buluşundan sonra Therry des Estwaux, 1844 yılında mekanik bir kalemtıraş ile ortaya çıktı. Ancak Patent alması umduğu kadar kısa sürmedi uzun yıllar patent alma mücadelesi verdi. 11 Yıl sonra 1865 yılında patentini aldı ancak hali hazırda bir çok şirket seri kalemtraş imalatına başlamıştı. Bu zaman içinde Eureka adında bir şirket 1860’ların ortalarında küçük bir kalemtıraş için patent almayı başarmıştı.Kalemtraşın İcadı1880’ler ile 1900’lerin başında kalemtraş, Avrupa ve Amerika’da birçok çeşitlilikte geliştirildi ve üretildi. Bu gelişimlerin hemen ardından elektrikli kalemtraşlar 1917 yılında icat edildi.

1897 yılına kadar 6 bıçaklı kalemtraşlardan 30 bıçaklı olanına kadar bir çok kalemtraş yapıldı.

1897 yılında bir önemli gelişme ise John Love (Massachusetts) Love Kalemtraşları için 9Temmuz 1895 yılında 542,419 kodu ile patentini aldı.
Kalemtraşın İcadı
Bu  zamana kadar yapılan kalemtraşlar ya çok karmaşık, ya çok pahalı, yada çok fazla büyüktü. John Love ‘un kalemtraşı tasarımı döneme damga vurdu. Love’un icadı kalemtraş tarihinin dönüm noktası oldu. Bu konsept tasarım, bugün hala birçok kalemtraşta kullanılmaya devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.