Çarşamba, Mayıs 12, 2021
Anasayfa > Faydalı Bilgiler > Uçak Motorlarının Ortasındaki İşaret Nedir

Uçak Motorlarının Ortasındaki İşaret Nedir

Uçak Motorlarının Ortasındaki İşaret Nedir

Uçak Motorlarının Ortasındaki İşaret Nedir

 

Herkesin mutlaka dikkatini çekmiştir diye düşünüyorum. Uçak motorlarının pallerinde tam ortasında değişik bir şekil vardır. Motor üreticilerine göre bu şekiller farklılık gösterebilmekte.

Uçak Motorlarının Ortasındaki İşaret Nedir

Hiç nedir diye düşündünüzmü yada ne işe yarıyor neden orada diye düşündünüzmü. Aslına bakarsanız bu işaretin çok hayati bir işlevi var. Motor üreticilerinin koyduğu şekillere göre ve Motorun o anki devir hızına göre küçük bir nokta yada hipnoz etkisi yaratan bir sarmal şeklini alabilmekte bu şekil.

Bahsettiğimiz çok önemli işlev ise Apronda çalışan personellerin anda uçak motorunun çalışıp çalışmadığını anlayabilmesini ve güvenli olan mesafeyi korumasını sağlamak için alınmış önemli bir önlemdir aslında.

Uçak Motorlarının Ortasındaki İşaret Nedir

Şimdi nasıl oluyorda o kadar gürültü çıkartan Motor sesi apron çalışanları tarafından çalıştığı anlaşılmıyor diyebilirsiniz. Trafiği yoğun olan bir havalimanında iseniz etrafınızda çalışan çok fazla motor olduğundan veya kulaklarınızı korumak için takılan kulaklıklardan ötürü işitsel duyudan ziyade görsel duyu daha önemli olmaktadır. Zira Uçak motorlarının çekim gücü o kadar fazlaki güvenli mesafeyi aşmanız durumunda Çok feci bir kaza yaşanabilir.

Başka bir işlevi varmı derseniz başka bir işlevi bulunmamaktadır. Kimileri Uçakları uzak tutarmı diye sormakta ancak bilimsel olarak ortada ispatlanmış bir şey yok.

Siz siz olun asla ama asla uçak motorlarına yaklaşmayı aklınızdan bile geçirmeyin çok feci olabilir. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.