Salı, Mayıs 18, 2021
Anasayfa > Faydalı Bilgiler > ADF Sistemi Nedir

ADF Sistemi Nedir

ADF Sistemi Nedir

ADF Sistemi Nedir

Havacılık sistemlerinde başlarda yön ve konum bilgilerini bulabilmek için yeryüzü arazi bilgileri nehirler, dağlar, ormanlar vb.kullanılmıştır. Yeryüzü arazi bilgileri ile yapılan seyehatlarde, uçuşlar yüksek irtifalarda ve kötü hava şartlarında mümkün olmadığı için bu uçuşlar uzun süre düşük irtifa ve uygun hava şartlarında yapılacak şekilde sınırlı kalmıştı. Ancak hava taşıtlarının gerek askeri, gerekse sivil amaçlı kullanımları arttıkça irtifa ve hava şartları ile bağlantılı sınırların aşılması için teknolojik gelişmelerin seyrüseferde kullanılmasına ağırlık verilmiştir. Bu konuda geliştirilmiş pek çok Radyo Frekans (RF) tabanlı seyrüsefer yardımcısı bulunmaktadır.

ADF Sistemi Nedir

Bu zamana kadar geliştirilmiş en eski seyrüsefer yardımcılarından biri olan ADF (Otomatik Yön Bulucu) küresel olmayan, kısa ve orta menzilli bir yön bulma sistemidir. ADF (Automatic Direction Finder) belirli bir yer istasyonu (NDB)’ye bağlı olarak uçuş ekibine yön bilgisi verir. ADF sistemi uçaklarda, NDB (Non Direction Beacon) ise yer istasyonlarında bulunur. ilerleyen havacılık teknoloji ile beraber ADF/NDB sistemi yerini VHF Seyrüsefer sistemi (VOR(very high frequency omnidirectional range)) sistemi almıştır. Çoğunlukla VOR sisteminin arıza yaparak devre dışı kalması durumlarında yada arazinin yapısal nedenlerinden  dolayı görüş’ün (LoS) kaybolması gibi durumlarda bölgesel seyrüseferle ilgili bilgileri sağlar. Bir diğer kullanım alanı ise aletli yaklaşmalar ve inişlerde ADF’in verdiği bilgilerden yararlanılır.

ADF/NDB Frekansı Nedir?

NDB sisteminin etrafında bulunan tüm uçakların ADF sistemlerinin otomatik algılayıp işleyebileceği şekilde tüm çevresine dikey polarizasyonda bir yayın yapar. NDB sistemlerinin çalışma frekansı ise 190-1750 kHz dir. Menzili 370 km’dir. İlk zamanlarda ADF uygulamalarında yer istasyonu olarak AM yayın yapan radyo istasyonları (Frekans Bandı: 540-1620 kHz) kullanılmıştır.

ADF Gözterge Paneli

ADF Sistemi Nedir

 

Digital ADF Cihazı

ADF Sistemi Nedir

 

Analog ADF Cihazı

ADF Sistemi Nedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.