Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Exchange Server > Exchange Server Güç Planı Değiştirme

Exchange Server Güç Planı Değiştirme

Exchange Server Güç Planı Değiştirme

Exchange Server Güç Planı Değiştirme yöntemlerini anlatacağım sizlere bu yazımda.

Exchange Server’da doğru güç planı yapılandırma önemlidir. Windows Server’ı yüklediğinizde, standart olarak güç planı Dengeli (önerilir) olarak gelir. Bu ayar enerji tasarrufu için açık gelmekte. Ancak Exchange gibi yoğun çalışan sunucularda performans anlamında kayıplara sebep olabileceği için bu güç planı Exchange Server için önerilen plan değildir. Microsoft‘un önerilen güç planı Yüksek Performans modudur. Bu yazımda sizlere hem PowerShell hemde GUI ile nasıl Microsoft önerisi olan yüksek performans moduna geçiş yaparız anlatacağım.

Exchange Server Güç Planı Değiştirme

Öncelikle Run as Administrator ile PowerShell açıyoruz. PowerShell üzerinde aşağıdaki komut setini yazıyoruz ve geçerli güç planını görüyoruz. Geçerli güç planı yanında (*) simgesi olacaktır.

“powercfg /list”

Exchange Server Güç Planı Değiştirme

Geçerli güç planını gördük şimdi aşağıdaki komut seti ile güç planını Microsoft’un önerisi olan High Performance moduna alacağız.

“powercfg -setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c”

Komutu çalıştırdıktan sonra şimdi tekrar güç planımızı kontrol ediyoruz. High Performance olarak değiştiğini görüyoruz.

Exchange Server Güç Planı Değiştirme

PowerShell ile güç planımızı High Performance olarak ayarladık. Bu işlemi GUI üzerinden yapmak isterseniz Denetim Masasını açıp Güç seçeneklerini açmanız gerekmektedir.

Denetim masasında güç seçeneklerinde dengeli olarak ayarlı olan seçeneği High Performance olarak set etmeniz yeteli olacaktır.

Exchange Server Güç Planı Değiştirme isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.