Salı, Temmuz 23, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

Merhaba, bu makalemde sizlere gerek duyulduğunda çok lazım olan bir işlemi anlatacağım sizlere. Sanal sunucularımızın PowerCLI komutları ile E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme adımlarını anlatacağım.

Klasik yollardan bu işlemi yapmamız biraz uğraştırıcı. Mac adrese dayalı bir kural varsa öncesinde MAC adresini bir yere kopyalıyorduk, daha sonra mevcut network kartını siliyorduk. En sonunda yeni VMxnet3 kartı ekliyor sonrasında MAC adresini giriyorduk.

Bu işlemlerden önce çalışma yapılacak olan sanal sunucu üzerinde mutlaka güncel VM Tools bulunmak zorunda. VMXnet3 kartın sürücüleri tools ile birlikte gelmekte. Yüklü değil ise sürücü tanımayacağı için sanal sunucuda network kartı yokmuş gibi gözükecektir.

Şimdi işlemlere başlayalım;

Vcenter sunucumuza erişim sağlayabileceğimiz bir makinadan PowerShell ile bağlantı sağlayacağız. PowerShell ile PowerCLI bağlantı ayarı için ilgili makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

“Connect-VIserver”

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

Sistemimizde E1000 Network kartı seçili olan sanal sunucuları tespit etmek için aşağıdaki PowerCLI komutunu çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Get-VM | ?{Get-NetworkAdapter $_| Where-Object{$_.Type-like”*e1000*”}}

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

İşlem yapmak istediğimiz sanal sunucu network kart bilgilerini listelemek için ise aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir.

Get-VM “Application SRV” | Get-NetworkAdapter

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

Gerekli kontrolleri yaptık artık sanal sunucumuzun üzerinde bulunan e1000 Ethernet kartlarını Vmxnet3 karta çevireceğiz. Bu işleme başlamadan önce ilgili sanal sunucunun mutlaka kapalı olması gerekmekte. Komut seti aşağıdaki gibi.

Get-VM “Application SRV” | Get-NetworkAdapter | Set-NetworkAdapter -Type Vmxnet3 -Confirm:$false

Bu komuta rağmen aşağıdaki gibi hata alırsanız Sanal sunucu Power ON durumdadır. Mutlaka sanal sunucuyu kapalı duruma getiriniz.

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme

Sanal sunucumuzu shutdown ettik. Şimdi aynı komutu bir kez daha çalıştırıyoruz.

Komutumuz sorunsuz çalışmış ve Network kartımız değişmiştir. Eski kartımızda atanmış olan MAC adresi de kalmış durumda. Birde Sanal sunucu ayarlarından kontrol edelim.

E1000 Kartı VMXnet3 Çevirme sürecini anlatmaya çalıştım bu yazımda sizlere. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.