Pazar, Mart 3, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı için gerekli işlemlere değinmeye çalışacağım bu makalemde.

 

Firma bünyesinde tek bir Fiziksel Host bulunan ya da Test işlemleri için kullanılan ortamlarda firmaların tercihi genellikle free ESXi olabilmekte. Peki bu bize ESXi 6.5 sürümünde nelerden feragat etmemiz anlamına geliyor? Kısaca nelerden yararlanamıyoruz öncelik ile buna değineceğim ve daha sonrasında nasıl ücretsiz key edineceğiz bunu anlatacağım.

Free ESXi kullanacaksanız asla vCenter’a dahil edemezsiniz. Bir ESXi ilk olarak kurduğunuzda Evaluation Mode’da kurulur buda 60 gün boyunca ESXi üzerinde Enterprise Plus lisans’ının tüm özelliklerini kullanabilmeniz anlamına gelmektedir. Bu süre sonunda ESXi host üzerindeki Virtual Machine’lere müdahale edemez duruma gelirsiniz. Free ESXi kullanabilmek için muhakkak VMware’den free ESXi lisans’ı alınması gerekmektedir. Böylece kurduğumuz ESXi’i free olarak kullanabiliriz.

Şimdi sırada ise Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı ile nelerden yararlanamayacağız açıklayalım;

Support:

Free ESXi’in support’u bulunmamaktadır. Sorun yaşamamız durumunda çözümü için internetten kaynak arayarak veya kendi imkanlarımız ile çözmemiz gerekmektedir.

vCenter Server’a eklenemez:

Free ESXi yalnızca standalone olarak kullanabilirsiniz. Free ESXi’i asla vCenter’a dahil edilemez. Ortamınızda birden fazla free ESXi host var ise toplu halde yönetmenin bir yöntemi maalesef bulunmuyor.

Fiziksel Memory ve CPU:

ESXi host’un kurulu olduğu fiziksel sunucu üzerinde 2 CPU limiti bulunmaktadır. 2 fiziksel CPU’dan daha fazla CPU olması durumunda yalnızca 2 CPU olarak çalışacaktır. Memory tarafında ise herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Virtual Machine 8 vCPU:

Eğer free bir ESXi kullanacak isek bir Virtual Machine üzerine maximum 8 vCPU verebilirsiniz.

Virtual Machine Memory:

Free ESXi üzerinde bulunan Virtual Machine’lerde, CPU’da 8 vCPU sınırı var iken memory tarafında herhangi bir limit bulunmamaktadır.

Free ESXi 6.5 Download:

Free ESXi 6.5 sürümünü buradan indirebilirsiniz. Eğer daha önce bir üyeliğiniz yok ise kayıt olmamız gerekli üyeliğimiz var ise üyelik bilgilerini girerek siteye login oluyoruz.

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Login olduktan sonra License & Download bölümünden free ESXi key’inizi göreceksiniz. Ayrıca bu sayfada ESXi 6.5 sürümünün ISO dosyasına ulaşabileceksiniz. İhtiyaç halinde buradan download edebilirsiniz.

Daha önce ESXi 6.5 kurulumu yapmadıysanız VMware ESX Server 6.5 Installation makalemi inceleyebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra sunucumuz Trial olarak 60 gün aktif olacak.

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

 

vSphere Client  ile ESXi sunucumuza bağlanıyoruz. Daha sonra sırayla; Configuration> Licensed Features bölümüne giriyoruz. Daha sonrasında sağ üstte bulunan Edit seçeneğini seçiyoruz.

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Açılan ekranda “Assign a new license key to this host” seçeneğini seçiyoruz. Seçimden sonra “Enter Key” butonu aktif olacaktır. Bu butona tıklıyoruz.

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Açılan ekrana kayıt olduktan sonra oluşan Key’i giriyoruz.

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Free key’inizi girdikten sonra aşağıdaki gibi geçerli olan eklentiler gözükmeye başlayacaktır. Free ESXi’in lisans’ının süresi yoktur.

Vmware vSphere ESXi 6X Free Kullanımı

Faydalı olması dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.