Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

Herkese merhaba sizlere bu yazımda vSphere 6.7 u2 ile birlikte gelen embedded convergence tool kullanımını anlatacağım. Bu tool sayesinde External Platform Services Controller’ı embedded’a çevirebiliyoruz.

vCenter Server 6.7 U2 bir altyapımız var ise HTML5 ara yüzünden externaldan embedded PSC’ye geçiş yapabileceğiz.

Bu işlem için bazı gereksinimler var bunlar sırası ile aşağıya yazıyorum.

Bu işlem sadece vCenter Server Appliance desteklenir.

VCSA internet çıkışı yok ise VCSA 6.7 U2 ISO dosyasını mount etmeliyiz.

Operasyona başlamadan önce Hem PSC hemde VCSA yedeklerini mutlaka almalısınız.

İşlem öncesinde HA ve DRS gibi servisleri mutlaka kapatmalısınız.

Gereksinimleri de karşıladığımıza göre artık migration işlemini başlatalım. VCSA giriş yapıyoruz daha sonra Administrator altında Deployment tabına tıklıyoruz burada System Configuration kısmına tıklıyoruz. Burada sistemimizde kurulu VCSA ve PSC sistemlerini görüyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

vCenter sunucumuzu seçip Converge to Embedded butonuna basarak işleme başlıyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

Karşımıza bir uyarı mesajı gelmekte. İşlem tamamlandıktan sonra VCSA servislerinin restart edileceği bilgisi verilmekte. Her şey tamam ise Proceed butonuna basarak devam ediyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

Karşımıza gelen şimdiki ekranda ise VCSA SSO User name ve Pass. AD ortamınıza VCSA join edecek ise bu seçim ve en altta VCSA backup alındığının onayını vereceğimiz kutucuğu işaretlememiz gerekmekte. Bütün hepsini doldurduktan sonra Converge butonuna basarak işleme başlıyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

VCSA için gerekli RPM paketleri internetten indiriliyor. İnternet çıkışı yok ise gerekli ISO dosyasını mount ederek bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

Karşımıza çıkan uyarıda vCenter Server servislerinin restart edildiği ve kısa bir süre erişim sağlanamayacağı uyarısını alıyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

VCSA servisleri başladıktan sonra giriş yapıyoruz ve Systen Configuration kısmına giriş yapıyoruz. Vcenter server’in artık “vCenter Server with Embedded PSC” olarak değiştiğini görüyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı
Şimdi sırada Decommisson işlemi var.

Buraya kadar her şey yolunda gitti şimdi ise diğer aşamaya geçiyoruz. Decommission işlemini yapmak için PSC işaretliyoruz ve Decommission PSC butonuna basıyoruz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı

Decommission işlemi esnasında vCenter Server servisleri restart edilecek ve bu işlem esnasında kısa süreli erişim kesilecek işleme devam etmek için Preceed butonuna basıyoruz.

Bu aşamadan sonra PSC’nin vCenter ile bağlantısı tamamen kesilecektir. Karşımıza gelen ekranda SSO bilgilerini girip yine backup alındığının kutucuğunu işaretleyerek Decommission butonuna basarak işleme başlıyoruz.

Decommission işlemi başladı.

İşlem başarılı ile tamamlandı. Bu işlemden sonra PSC sunucu otomatik olarak Shutdown edilecektir.

Resim-12

Son olarak System Configuration kısmından kontrolümüzü yapıyoruz. PSC sisteminin artık ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Her şey yolunda ise PSC sanal sunucuyu da silebilirsiniz.

VCSA 6.7 Converge Tool Kullanımı yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.