Cumartesi, Nisan 20, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > VMware Workstation Template Oluşturma

VMware Workstation Template Oluşturma

Vmware Workstation Template Oluşturma adımlarını anlatıyor olacağım sizlere. Template kısaca her sanal sunucu için her seferinde aynı ayarları sürekli yapmamamız için uyguladığımız bir işlemdir. Kurduğumuz sanal sunucu için kurduğumuz programlar, Antivürüs vb. gibi uygulamaları içerebilir. Burada kurduğumuz işletim sisteminin Template olacağı için kaynakları Minumum tutmakta fayda var. Aksi durumda atadığınız kaynaklar çoğalttığınızda her sanal sunucu tarafından alınacaktır.

İşleme başlamak için öncelikle yönetici olarak CMD ekranını açıyoruz. Komut satırına aşağıdaki komut setini yazıp işleme başlıyoruz.

“dism /online /cleanup-image /StartComponentCleanup /ResetBase”

VMware Workstation Template Oluşturma

Base işletim sistemini hazırladıktan sonra mutlaka Sysprep çalıştırmamız gerekiyor. Bu işlemi yapmazsak İşetim sistemi tarafında SID number gibi benzersiz yapılandırmalar değişmediği için Domain join sonrası çakışmalara sebeğ olacaktır.

“C:\Windows\System32\Sysprep\sysprep”

VMware Workstation Template Oluşturma

İşlem başladı. Kısa süre sonra ayarlamalar yapılacak ve İşletim Sistemi otomatik olarak kapanacak.

İşletim sistemimiz kapandıktan sonra Template olarak yapılandıracağımız sanal sunucunun SnapShot’nı alacağız. SnapShot için bir isim ve açıklama giriyoruz.

SnapShot işlemi bittikten sonra Sanal sunucu ayarlarına giriyoruz. Ayar ekranında Options sekmesini açıp Advanced tabına tıklıyoruz. Yandaki seçeneklerden “Enable Template mode (to be used for cloning)” seçeneğini seçiyoruz. OK ile ekranı kapatıyoruz.

Bu işlemden sonra ilgili sanal sunucu template olarak yapılandırılacaktır.

VMware Workstation Template Oluşturma isimli kısa yazımızın sonuna geldik. Yazımızın faydalı olması dileği ile. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.