Salı, Nisan 23, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > vCenter Template Makine Oluşturma

vCenter Template Makine Oluşturma

vCenter Template Makine Oluşturma

vCenter Template Makine Oluşturma

Bu makalemde vCenter Template Makine Oluşturma işlemini anlatmaya çalışacağım.

Template nedir diyecek olursanız ihtiyaçlarımıza yönelik önceden hazırlanmış ve çoğaltılmaya hazır işletim sistemi diyebiliriz. Aslında bir nevi Image da diyebiliriz. Template size eğer çok sık işletim sistemi ihtiyacı olan bir ortamda iseniz çok büyük avantaj sağlamaktadır.

İşletim sistemi kurulumu, Update, Antivirüs vb olması gereken diğer uygulamaları her seferinde tekrar tekrar kurmaktan sizi kurtaracak bir özelliktir.

Template işletim sistemi standart bir işletim sistemi kuruyormuşuz gibi oluşturulmakta. Sadece kurulum sonrası dikkat etmenizde fayda olacak birkaç şey anlatacağım. İşletim sistemi kurulumundan sonra Sanal Sunucu CPU ve RAM minimum değere indirmenizde fayda olacaktır.

Bir diğer dikkat etmemiz gereken konu ise Sanal sunucu üzerinde gereksiz atanan donanımları ve varsa CD-ROM, iso gibi medyaların bağlantısını kesmelisiniz.

İşletim sistemini kapatmadan önce mutlaka yapmamız gereken SID çakışması sorunları yaşamamamız için sysprep çalıştırmak olacaktır.

Sanal sunucumuz kapandıktan sonra VMware vCenter üzerinde işlem yapacağımız sanal sunucumuzu seçiyoruz ve Mouse ile sağ tuşa basıyoruz. Açılan menüden Template \ Convert to Template seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

vCenter Template Makine Oluşturma

Karşımıza Template çevirme işlemi ile ilgili onay çıkmakta. Yes ile devam ediyoruz.

vCenter Template Makine Oluşturma

Template oluşturma işlemi kısa bir süre içinde hazır olacaktır. İşlem bittiğinde VMware sunucu listemizden kaybolacaktır bu korkulacak bir durum değildir.

vCenter Template Makine Oluşturma

Template işletim sistemini görmek için Host and Clusters altında Inventories VMs and Templates bölümünden görebiliriz.

Açılan ekranda göreceğiniz gibi biraz önce Template’e çevirdiğimiz sanal sunucunun Template olarak çevrildiğini görüyoruz. Template sunucu ile normal sanal sunucu simgesi birbirinden farklıdır.

vCenter Template Makine Oluşturma isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.