Perşembe, Nisan 11, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > VMware HA Nasıl Etkinleştirilir

VMware HA Nasıl Etkinleştirilir

VMware HA nasıl etkinleştirilir anlatmaya çalışacağım. HA birden fazla host olan yapıda plansız bir kesintide VM’lerin diğer hostlara aktarılmasını sağlayan servistir. 

HA devreye girdiğinde erişilemez host üzerindeki VM’ler kapatılır, diğer Node’lara taşınır ve Power-On olur. Plansız kesintilerde sanal sunucuların boot olma süresi kadar bir kapalı kalma süresi olmaktadır. VMware HA Essential Plus sürümünden itibaren bütün sürümlerde kullanılabilir.

VMware HA’yı etkinleştirme

HA yapısı için öncelikle vCenter olması gerekli yapımızda. Vcenter kurulumu yapıldıktan sonra cluster yapılandırıp host’ları bu cluster içine dahil etmeniz gerekmekte.

VMware HA nasıl etkinleştirilir

Öncelikle HA servisini enable ediyoruz.

VMware HA nasıl etkinleştirilir

VMware HA Cluster içinde açıldığında genelde yapılan en yaygın hata bütün kaynakların tüm host’larda tam olarak kullanılacak şekilde ayarlanmasıdır.

Böyle bir konfigürasyonda kaynak kullanımı bütün hostlarda arttığında bir hata esnasında sanal sunucuların diğer host’lar üzerinde açılmasında sıkıntılar yaşanabilir. Ben bu makalemde CPU ve RAM kaynaklarımın 25% reserv olarak ayarlayacağım.

VMware HA nasıl etkinleştirilir

VM Monitoring çok kullanışlı ancak pek kullanılmayan bir servistir. İlgili servisi açmak için VM Monitoring Only seçeneği ile ilerliyorum ben. Diğer seçenekte hem VM hemde Application izlenebilmekte. Bu seçenekte sanal sunucudan cevap alınamadığı durumda reset edilecektir.

VMware HA nasıl etkinleştirilir

Aynı menüde aşağıda ilgili sanal sunucuda hangi durumda ne yapılacağı ile ilgili süreleri belirliyoruz.

VMware HA nasıl etkinleştirilir

DataStore Heartbeat ayarı sayesinde Management network ile VM network’ün birbirinden izole edilmiş durumlarda çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Örneklemek gerekirse Management network’ün fail olduğu bir senaryoda ortak bir datastore olduğunda bu datastore içinde Heartbeat dosyaları sayesinde HA devreye girmeden sistem hayatına devam edecektir.

Host Isolation bölümü ise Node’lar çalışıyor ancak Management network’ü kaybederse ne olacağını belirleyeceğimiz yerdir. Bu ayardan sonra host üzerindeki sanal sunucuları kapatarak diğer hoşta taşımasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için Host Monitoring Status özelliğinin açmanız gerekmektedir.

Advanced Options kısmında Cluster ile ilgili bazı düzeltmeler için kullandığımız bir yerdir. Burada belirli makalelerde belirtilen kodlar ve değerleri ile düzeltmeler yapabileceğimiz alandır. Örnek olarak Vcenter 7 update sonrası çıkan bir alert için yapmış olduğum bir düzeltme aşağıdaki gibidir.

das.config.fdm.policy.unknownStateMonitorPeriod = 30”

VMware HA nasıl etkinleştirilir isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.