Cuma, Mayıs 17, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Client İşletim Sistemleri > Windows 8 USB Bellek ile kurmak

Windows 8 USB Bellek ile kurmak

Windows 8 USB Bellek ile kurmak

Windows 8 USB Bellek ile kurmak

Windows 8 USB Bellek ile kurmak ile ilgili işlemleri anlatmaya çalışacağım. Taşınabilir cihazların popüler olduğu günümüzde artık CD\DVD oynatıcılar bir fazlalık.

USB disk üzerinden Windows XP/7/8 kurabilirsiniz. Bu işlem için İhtiyacınız olan tek şey, zaten çoğumuzda olan programlar ve bir USB disk. Listemizi daha düzenli yazarsak;

İhtiyaçlarınız:

  • En az 4 GB’lık bir USB bellek (Eğer Windows XP kullanıyorsanız, 4 GB’lık bir USB harici disk)
  • Sanal disk uygulaması: UltraISO/ Daemon Tools V.s.
  • Windows kurulum ISO dosyası

Ben buradaki örneğimde Windows’un tool’unu kullanacağım.
Burada dikkat edilmesi gereken şey, anakartınızın USB Diskleri desteklemesi. Eğer çok eski bir anakartınız yoksa bu destek zaten mevcuttur.

Bu yöntemin en büyük avantajı ise USB 2.0/3.0 kullanıyorsanız, çok daha hızlı bir kurulum gerçekleştireceksiniz.

USB Hazırlanışı;

Bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızda yönetici yetkiniz olması gerekiyor

  1. Bu işlem ile birlikte USB’deki bilgileriniz gidecek! Öncelikle USB diskinizi güvenli bir yere yedekleyin.
  2. Bilgisayarınızda yönetici hesabınızla açın Eğer Windows XP kullanıyorsanız Başlat > Çalıştır’a girip CMD yazın. Eğer Vista kullanıyorsanız: Başlat > Aramaya Başla çubuğuna CMD yazın ve çıkan cmd.exe’nin üzerine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır’a tıklayarak başlatın.

Şimdi USB diskimizi biraz daha yakından tanımamız gerekiyor. Hemen merhabalaşalım. Açtığımız komut satırı ekranına DISKPART yazıp enter’a basın.

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB Kurulum

Resim-1

Şimdi USB diskimizi bulalım. LIST DISK yazın ve enter’a basın. Göreceğiniz sizin bilgisayarınızda bulunan tüm disklerdir. Burada kesinlikle dikkat etmeniz gereken, yanlış diski seçmemelisiniz. Örneğin benim 32GB’lık USB belleğim DISK 1 olarak belirtilmiş. Şimdi USB Belleğinize karşılık gelen diskinizin numarasını not alın. Aşağıdaki komutlarda DISKNO yazılan yerlere USB Diskinizin numarasını girin.

 

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-2

Windows XP Kullanıcıları için Not: Vista USB bellekleri flash bellekleri burada gösterecektir. Ama Windows XP bu bellekleri görmeyebilir. O yüzden Windows XP Kurulu bir sistemdeyseniz, Flash bellek yerine, Harici USB Disklerle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

ÖNEMLİ YANLIŞ DİSK NUMARASI BİLGİSAYARINIZDA VERİ KAYBINA NEDEN OLABİLİR. O YÜZDEN DİSK NUMARASINI ALIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN

Sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın;

SELECT DISK DISKNO
Benim diskimin numarası 1 olduğu için ben SELECT DISK 1 şeklinde giriyorum.

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1

ACTIVE

FORMAT FS=NTFS
Diskimizi NTFS olarak biçimlendiriyoruz. Format bir süre sürebilir. Eğer burada hata alıyorsanız, FORMAT FS=FAT32 komutunu da kullanabilirsiniz.

Eğer hızlı format atmak ister isek komutun devamına quick eklememiz yeterli. Ayrıca Diske isim vermek ister isek label=isim eklenmesi yeterli

format fs=ntfs quick label=test

ASSIGN

EXIT

 

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-3

Not: Komut Satırı penceresini kapatmayın, onunla daha işimiz olacak.

NOT: Eğer bir DVD sürücünüz varsa veya ISO dosyasını zaten DVD’ye yazmışsanız, bu kısmı geçebilirsiniz.

Diskimizin işlemi bittikten sonra, Elimizdeki ISO dosyasını geçici olarak sanal bir DVD olarak göstermemiz gerekecek. Elinizdeki Iso üzerine çift tıklıyoruz ve Windows ‘in özelliği sayesinde ISO’muz CD sürücüsü gibi mount oluyor. Sanal Sürücünüzün Sürücü harfini not edin. Kullandığım sistemde bu F: sürücüsü olarak gözükmekte, örneklerimde F: sürücüsünü göreceksiniz.

 

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-4

Böylelikle sanal sürücümüze ISO dosyasını yüklemiş olduk.

Komut Satırı ekranına tekrar geri dönelim. Şimdi elimizde iki tane yeni sürücü var: USB Diskimiz ve sanal DVD’miz.

Bilgisayar klasörünü açarak her ikisinin de sürücü harflerini not edin. Benim sistemimde sanal sürücüm “F:”, ve USB sürücümün harfi ise “E:”

Komut satırında sanal sürücünüzün harfini ve “F:” yazın Enter’a basın.

 

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-5

Daha sonra sanal sürücü içindeki Boot klasörüne girmeliyiz.

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-6

Aşağıdaki satırda USB diskimin sürücü harfi olduğu için E: kullandım. Siz bu satırda kendi USB’nizin sürücü harfini yazmalısınız.”BOOTSECT.EXE /NT60 E:”

 

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-7

Şimdi sanal DVD sürücünüzü açın ve CTRL + A’ya basarak tüm klasör ve dosyaları seçin, üzerine sağ tıklayarak Gönder menüsünden USB sürücünüzün adını seçin

Bu işlem biraz uzun sürebilir.

 

Windows 8 USB Bellek ile kurmak
Windows 8 USB kurulum

Resim-8

Artık sistemi başlatabilecek bir USB sürücünüz var. Ama anakartınızda da yapılacak işlemler var. Şimdi yapılacak tek şey, bilgisayarınızı USB sürücüsünden başlatacak şekilde ayarlamak…

  • Bilgisayarınızı yeniden başlatın
  • Daha Windows’unuz yüklenmeden Boot seçeneklerine gelin. Kimi BIOS’larda bu F12’ye basarak, kimlerinde F2 veya ESC’ye basarak Boot seçeneklerine girebilirsiniz.

Bu seçeneklerde USB sürücüsünü seçin. USB diskiniz Hard Disk kategorisinde görünecektir. Yani Hard Drives’ı seçip, oradan da USB diskinizi seçerek bilgisayarınızı başlatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.