Perşembe, Nisan 18, 2024

Windows 10 ISO Download

Windows 10 ISO Download

Windows 10 ISO Download işlemi nasıl yapılır anlatacağım sizlere. Yeni bir bilgisayar aldınız, içinde DOS veya Ubuntu gibi bir işletim sistemi çıktı. Elinizde Windows kurmak için ISO yok ise yazımızın devamında nasıl indirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Öncelikle hangi sürümleri indirebilirsiniz ona bir göz atalım;

Windows 10 ISO Download

Microsoft sitesinden herhangi bir ücret ödemeden indirebileceğiniz Windows 10 sürümler:

 • Microsoft Windows10 Home,
 • Ms Windows 10 Pro,
 • Windows10 S,
 • MS Windows10 Edu.,
 • Windows10 Enterprise,
Windows 10 ISO Download

Peki hangi sürümü tercih etmeliyim?

Büyük kurumsal bir yapı veya okul gibi bir işletme değil iseniz çokta bir seçenek kalmıyor. Ya Windows 10 Home ya da Win10 Pro tamda size göre olacak.

MS Windows10 Home:

Günümüzde sıfır bir bilgisayar aldığınızda genellikle üzerinde gelen işletim sistmei modelidir. Windows’un bireysel ev kullanıcısına hitap edecek bütün fonksiyonlar içerisinde mevcuttur.

MS Windows10 Pro

Kurumsal bir işletmede kullanılacak versiyondur. Kurumsal ağlarda uygulanacak birçok kısıtlama veya policy’ler için mutlaka Window 10 Pro tercih edilmelidir. Home sürümün den başlıca farklar; Kurumsal ağa katılım, Secure boot, Bitlocker gibi avantajlar gelmekte.

MS Windows10 Ent.:

Bu sürüm standart olmayan kullanıcı ve şirketler içindir. Bu sürüm Uzun süreli hizmet desteği sunan bir sürümdür. Bu sürümde entegre Windows Defender olarak bilinen koruma ürününün daha kapsamlı sürümü ile gelmektedir.

Lisanslama tarafında da standart kullanıcıların pekte tercih etmeyeceği bir yöntem bulunmakta. Öncesinde bilgisayarınızda muhakkak bir Windows10 Pro olmak zorunda daha sonra Windows10 Enterprise sürümüne geçiş yapabilmektesiniz. Buda tabiki maliyet anlamında standart bir kullanıcının çokta hoşuna gitmez.

MS Windows10 Education:

Bu sürüm Okullarda Öğretmenler ve Öğrenciler için çıkartılmış bir sürümdür. Okullar için çıkartılmış bir sürüm olduğu için fiyat avantajı mevcuttur. Ancak yine de lisanslama şekli Önce Windows10 Home daha sonra Windows10 Education şeklindedir. Yine 2 lisans maliyet çıkmaktadır.

MS Windows10 S:

Bu sürümde ise sadece Microsoft Store uygulamaları çalıştırılmaktadır. Dilediğiniz zaman Home ya da Pro sürümüne geçiş yapılabilmekte ancak bu geçişi yaptığınız zaman tekrar “S” sürümüne dönmek mümkün olmayacaktır.

Şimdi indirme işleminden önce yapmanız gereken kontrollere sıra geldi.

 • İnternet bağlantınızın olduğunu kontrol edin,
 • Yeni bir kurulum mu yoksa var olan bir sürüm yükseltmesi mi olacak belirleyin,
 • Şart değil ancak gerek olması durumunda başka bir bilgisayar varsa yanınızda iyi olur,
 • Windows 10 Ürün anahtarı hazırda bulunsun.
 • Bilgisayarınızın Windows 10 ile uyumluluğunu kontrol etmelisiniz.

Windows 10 Gereksinimler:

 • 1 GHz ve üzeri CPU
 • 2GB ve üzeri RAM
 • 32 GB Boş HDD alanı

Windows 10 Kurulum ISO medyası indirme

Kurulum medyasını indirmek için öncelikle Windows’un indirme sitesine gitmemiz gerekmekte. Siteye girdikten sonra Aracı şimdi indirin butonuna basıyoruz.

Windows 10 ISO Download

İndirmiş olduğumuz tool’u çalıştırıyoruz.

Windows 10 ISO Download

Karşımıza gelen ekranda lisans anlaşmasını okuduktan sonra Kabul et butonuna basıyoruz.

Windows 10 ISO Download

Karşımıza gelen ekranda ise Mevcut bilgisayar üzerindemi yoksa USB, DVD, ISO file olarakmı indereceğimizi seçeceğimiz ekran gelmekte. Ben bu makalemde ISO olarak indireceğim için ikinci seçeneği seçip İleri butonuna basıyorum.

Windows 10 ISO Download

Karşımıza gelen ekranda mevcut makine ayarlarına göre seçim çıkarmakta. Aşağıdaki kutucuğu kaldırım kendinize göre ayarları değiştirip İleri butonuna basarak devam ediyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ise istersek direk USB sürücüsüne yazdırabilir veya ISO dosyası olarak indirebiliriz. Siz kendinize göre bu seçeneği seçip ilerleyebilirsiniz. Ben ISO olarak indirip kendim USB sürücüsüne yazacağım. USB sürücüsüne medya oluşturma için ilgili makaleme buradan ulaşabilirsiniz.

ISO dosyasının indirileceği lokasyonu seçip Kaydet butonuna basarak işleme devam ediyoruz.

Evet artık indirme işlemi başladı.

Windows 10 ISO Download isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.