Pazartesi, Eylül 18, 2023
Anasayfa > Güncel Makaleler > RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma

RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma

RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma

RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma işlemini anlatacağım sizlere. RDP Microsoft firmasının geliştirdiği uzaktan bağlantı servisidir. Terminal Servis ya da Windows Server’lara uzaktan bağlantı için sıkça kullanılan bir servistir. Kurduğunuz sunucuya birden fazla kişi bağlanmaya çalışırsa daha önce bağlanan kişileri sistemden atacaktır. Bu durum gayet normal bir durum. Bunun için ya Terminal Server Lisans almanız gerekli ya da birazdan anlatacağım ayarları yapmanız gerekmektedir.

Sistem Gereksinimleri;

Bağlantı sorununu Windows 10 Pro işletim sisteminde yaşıyorsanız üzgünüm bu çok normal bir durum. Client işletim sistemleri bu tarz çoklu bağlantılara izin vermemekte. Böyle bir durumda mutlaka Server işletim sistemine geçmeniz gerekmekte.

İnternette bazı sitelerde DLL dosyası ile oynayarak Windows 10 üzerinde de bu işlemi yapıyorlar ama ben çok sağlıklı bulmuyorum.

RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma

Ancak elinizde Windows Server işletim sistemi var ise aşağıdaki gibi ayar yapmanız durumunda çoklu bağlantı açılmış olacaktır.

Öncelik ile Gpedit.msc ile Group Policy Management konsolu açıyoruz. Daha sonra Menülerden Bilgisayar Yapılandırması\Yönetim Şablonları\Windows Bileşenleri\Uzak Masaüstü Hizmetleri\Uzak Masaüstü Oturumu Ana Bilgisayarı\Bağlantılar sekmesini açıyoruz.

RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma

Sağ taraftaki menüden “Bağlantı Sayısını Sınırla”  seçeneğini açarak buraya kaç kişi bağlanacak ise o sayıyı yazıyoruz.

Daha sonra “Uzak Masaüstü Hizmetleri Kullanıcılarını Bir Uzak Masaüstü Hizmetleri Oturumuyla Sınırla” kısmını açıp buradaki değeri Devre dışı bırakıldı seçeneğini işaretliyoruz.

Bu ayarlardan sonra CMD ile gpupdate komutu çalıştırıp ayarladığımız policy aktif olmasını sağlıyoruz.

RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

2 thoughts on “RDP Oturum Açma Limiti Kaldırma

  1. Bu yöntem ile sınırsız RDP yapmak mümkün değil çalışmıyor bu yöntem Microsoft bunu sadece serverler için izin vermiştir. Win10’da bu yöntem çalışmamaktadır.

    1. MAkalde de belirttim zaten Windows 10 için geçerli değil. Sadece sunucular için geçerli. Windows10’da DLL dosyaları değişerek yapanlar gördüm ama ne kaar sağlıklıdır bilemiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.