Perşembe, Nisan 11, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Virtual Machine Hard Stop

Virtual Machine Hard Stop

Virtual Machine Hard Stop

Virtual Machine Hard Stop nedir anlatmaya çalışacağım bu makalemde sizlere. VMware vSphere 7 ile birlikte hayatımıza giren bu yeni özelliğin kullanımını anlatacağım.

Virtual Machine’ler bazen erişilemez ya da verdiğimiz komutu alamaz hale gelebilmekte. Bu tarz sorunlarda ilk yaptığımız VM’i reboot etmek yapılamaz ise reset atmak olmakta. Bu işlemleri yaptığımız halde bile bazen VM bu isteğe cevap veremeye bilmekte. Bu sorun karşısında ilgili VM’i kill etmek gerekmekte. Bu işlem için eskiden SSH ile bağlanıp ESXTOP ile yapmanız gerekiyordu. vSphere 7 ile hayatımıza giren Hard Stop özelliği sayesinde virtual machine crash olduğunda artık ssh üzerinden ESXi’a bağlanıp ardından kill etmemize gerek kalmamakta.

vCenter Server üzerinden Virtual Machine’i seçip “Hard Stop” butonuna basmamız yeterli. Hard Stop butonuna bastığınızda ilgili VM üzerinde çalışan tüm işlemler ve servisler zorla sonlandırılıp kapatılacaktır.

Hard Stop işlemi sayesinde vm’e ait process’ler kill edilecektir. Yaptığımız bu işlem ile OS bazında veri kaybı yaşanması durumları olabilir. Bu sebep ile bu seçeneği gerçekten ihtiyaç duyulması halinde kullanılması gerekmektedir.

İşlemi yapmak için ilgili VM’e sağ klik yapıp Power > Hard Stop butonuna basıyoruz.

Virtual Machine Hard Stop

Bu işlemi yaptığımızda karşımıza bir uyarı çıkıyor ve Yes butonu ile işlemi başlatıyoruz.

Virtual Machine Hard Stop

Hard Stop işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra virtual machine power off duruma gelmiş olacaktır.

Virtual machine’in task/event bölümünü incelediğinizde virtual machine’de yapılan Hard Stop işlemini de görebilirsiniz.

Son olarak, en başta da belirttiğim gibi Hard Stop işleminin yalnızca virtual machine’in erişilemez ve komutlara cevap vermediği durumlarda kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.