Çarşamba, Haziran 19, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > vCenter ISO Upload Hatası

vCenter ISO Upload Hatası

vCenter ISO Upload Hatası hemen hemen herkesin başına gelen bir hatadır. vSphere 6.5 sürümünden itibaren  Web Client ve HTML5 Client ara yüz kullanılmaya başlandı.

vSphere web üzerinden ISO upload etmeye çalıştığımız zaman aşağıdaki gibi hata ile karşılaşabilirsiniz. Yeni kurduğunuz vCenter Server üzerinden ISO yüklemeye çalıştığınızda aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu hatanın sebebi sertifikadan kaynaklanmaktadır.

vCenter ISO Upload Hatası

Sorunun çözümü için öncelikle vCenter server’a login ekranını açıyoruz. Login ekranı karşımıza geldikten sonra sağ tarafta gri alanda “Download trusted root CA certificates” tabına tıklayarak sertifikayı makinamıza indiriyoruz.

vCenter ISO Upload Hatası

Bilgisayarımıza indirdiğimiz zip uzantılı dosyayı winrar gibi programlar ile açıyoruz.

vCenter ISO Upload Hatası

Sıkıştırılmış dosyayı açtıktan sonra  “Certs\win” klasörünü açıyoruz. Burada karşımıza çıkan sertifikaya çift tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda Install Certificate butonuna basarak ilerliyoruz.

vCenter ISO Upload Hatası

Local Machine seçeneğini seçerek Next ile işleme devam ediyoruz.

vCenter ISO Upload Hatası

Karşımıza gelen ekran önemli. Buradaki seçeneklerden “Place all certificates in the following store” kutucuğunu işaretleyerek Browse ile devam ediyoruz.

vCenter ISO Upload Hatası

Burada ki seçeneklerden “Trusted Root Certification Authorites” seçeneğini seçerek OK ile işlemi bitiriyoruz. Sonraki ekranda ise Next ile ilerliyoruz.

Yapılan işlemlkerden sonra şimdiki ekranda ise Finish butonuna basarak yükleme işlemini bitiriyoruz.

Yaptığımız bu işlemlerden sonra artık istediğimiz gibi ISO dosyası yükleyebiliriz.

Bu tarz bir işlem ile uğraşmak istemezseniz WinSCP gibi uygulamalar ile de istediğiniz gibi dosya upload edebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ESXi Node üzerinden de dosya transfer yapabilirsiniz.

vCenter ISO Upload Hatası isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

2 thoughts on “vCenter ISO Upload Hatası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.