Pazar, Temmuz 21, 2024
Anasayfa > Mobil > Android > Mobil Cihaz Fidye Yazılımı Slockera Dikkat

Mobil Cihaz Fidye Yazılımı Slockera Dikkat

Mobil Cihaz Fidye Yazılımı Slockera Dikkat

Mobil Cihaz Fidye Yazılımı Slockeraa Dikkat

Antivirüs programında öncü firma Trend Micro açıkladığı son bülten ile Mobil kullanıcıları tehdit eden fidye yazılımı Slocker için uyardı.

Siber saldırı alanında lider Trend Micro, yeni türeyen bir mobil fidye yazılımı SLocker çeşidi tespit etti. SLocker ailesi birkaç yıl önce ortaya çıktığında mobil cihazların ekranlarını kilitliyor ve cihazların içerisindeki dosyaları şifreliyordu.

Kurbanlarını fidye ödemeye ikna etmek için de emniyet güçlerini taklit ediyordu. Slocker yazılımı, Mayıs ayında tekrar ortaya çıktı. Android dosyalarını şifreleyen SLocker çeşidi, bir süre önce gerçekleşen WannaCry salgınının başarısından faydalanan ilk fidye yazılımı oldu.

Bu SLocker çeşidi, mobil cihazlardaki dosyaları şifreleyebilse de, çok kısa ömürlü oldu. Yazılımın ortaya çıkmasından bir süre sonra, şifre çözücü yazılımlar piyasaya çıktı. Neyse ki, sınırlı iletim kanalları nedeniyle kurban sayısı çok düşüktü. Trend Micro tarafından yakalanan orijinal örnek, King of Glory oyunu için bir hile olarak kendini göstererek King of Glory Auxiliary adıyla ortaya çıktı.

WannaCry’a benzer bir görünüme sahip olan fidye yazılım, bir kaç taklitçiye esin kaynağı olarak kullanıcıları yüklemeye yönlendirmek amacıyla kendisini oyun rehberleri veya video oynatıcı gibi gizliyor. Mobil cihazlara ilk bulaştığında simgesi normal bir oyun rehberi veya hile gibi görünüyor. Fidye yazılım çalışmaya başladığında, uygulama virüslü aygıttaki duvar kağıdı ile birlikte simgeyi ve adını da değiştiriyor.

Mobil Cihaz Fidye Yazılımı Slocker’a Dikkat
Slocker’a Dikkat

Bu tarz yazılımlardan korunmak için bazı küçük basit ipucu aşağıda paylaşılmıştır.

– Yalnızca Google Play gibi güvenilir uygulama mağazalarından indirilen uygulamaları çalıştırın.

– Kullanıcılar uygulamanın istediği izinlere dikkat etmeli. Eğer uygulama harici depolama alanını görüntüleme ya da üzerinde oynamak için izin istiyorsa uygulama yüklenmeden silinmeli.

– Veriler düzenli olarak başka bir güvenli cihazda veya bulut depolama biriminde yedeklenmeli.

– Kapsamlı virüs koruma programları yüklenmeli. Bu konuda markette bir çok programa rastlanmakta ancak Trend Micro ™ Mobile Security, zararlı yazılımlar kurulup cihazlara zarar vermeden önce, tehdit henüz uygulama mağazasındayken engelliyor. Trend Micro ™ Maximum Security, birden fazla cihaz için derinlemesine koruma sunarken bunları proaktif olarak devamlı denetleyerek fidye yazılımı tehdidine karşı koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.