Cumartesi, Nisan 13, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Client İşletim Sistemleri > How To Enable Windows Hibernate

How To Enable Windows Hibernate

How To Enable Windows Hibernate

How To Enable Windows Hibernate

Herkese Merhaba bu yazımda sizlere Windows 10 işletim sisteminde Hibernate yani hazırda bekleme özelliğinin nasıl açılacağını anlatacağım.

Hibernate özelliği sayesinde bilgisayarınızda açık olan tüm uygulamaları o anda belleğe yerleştirip işletim sisteminin uyku moduna geçmesini sağlamaktadır. Sistem Mouse hareketi yada klavyeden bir tuşa basılması ve ya billgisayar kasanızın güç düğmesine basılması ile açılacak ve arka planda açık olan uygulamalarınızı kullanmaya devam edebileceksiniz. Ama siz siz olun uzun süreler sürekli Hibernate özelliğini kullanmayın bende bazen mavi ekrana düşebilmekte.

Hibernate özelliği işletim sistemi yüklü olan dizinde hiberfile.sys dosyasını uygulamaları kaydetmek için sanal bellek olarak kullanır.

How To Enable Windows Hibernate

Windows işletim sistemini kurduğunuzda dosya otomatik olarak oluşturulacaktır. Hiberfile.sys dosyası bir sistem dosyası olduğu için default olarak gizli durumdadır.

Klasör seçeneklerinden bu ve diğer sistem dosyalarını görünür hale getirmek için klasör özelliklerinden View tabından gizli dosyaları göstermeyi ayarlayabilirsiniz.

How To Enable Windows Hibernate

Hibernate özelliğini açmak için ise güç ayarlarından işlem yapmamız gerekmekmektedir. Bu özelliği açmak için ilk önce denetim masasından güç özelliklerine geliyoruz.

How To Enable Windows Hibernate

Soldaki taraftaki menülerden “Choose what the power buttons do” seçiyoruz.

How To Enable Windows Hibernate

Açılan ekranda ise “Change settings that are currently unavailable”  seçeneğine tıklıyoruz.

Altta açılan güç seçeneklerinden Hibernate seçeneği seçerek aktif ediyoruz.

Bu işlemden sonar Bilgisayar kapatma seçeneklerinde hibernate seçeneği karşımıza gelmektedir.

How To Enable Windows Hibernate makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.