Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Exchange Server > Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı

Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı

Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı

Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı

Herkese merhaba bu yazımda sizlere Exchange Server üzerinde mail gönderim limit ayarını anlatmaya çalışacağım. Exchange sunucu üzerinde mail gönderim limiti varsayılan olarak dakikada 5 adet ile sınırlıdır. Bu limiti kaldırmak yada artırmak için yazının devamını okumanız yeterlidir.

Gönderim limit ayarı için Exchange Server grafik ara yüzde bir ayar menüsü bulunmadığı için bu ayarı Exchange Management Shell üzerinde komut kullanarak ayarlayabiliyoruz.

Öncelikli olarak Exchange üzerindeki varsayılan ayarları kontrol ediyoruz. Bu Komut DAG üyesi bütün sunucuları listeleyecektir.

Get-ReceiveConnector | ft name, server, messageratelimit

Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı

Exchange Server default ayarlarını veya daha önce sizin ayarladığınız limitleri gördük.

Şimdi bu ayarı kaldırmak veya yeniden ayarlamak için aşağıdaki komutları çalıştıracağız. (Client Frontend – Client Proxy)

Ben kendi yapımda bu gönderim limitini 20 olarak set edeceğim.

Set-ReceiveConnector -identity “Client Frontend ExchangeServerName” -MessageRateLimit 20

Set-ReceiveConnector -identity “Client Proxy ExchangeServerName” -MessageRateLimit 20

Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı

Yaptığımız ayar sonrası son durumu kontrol ediyoruz. Komut sonrası 5 olan gönderim limiti 20 olarak ayarlandı. DAG yapınız var ise mutlaka DAG üyesi bütün sunucularda bu komutu çalıştırmanız gerekmektedir.

Komutun sonundaki 20 yerine unlimited olarak yazarsak gönderim limiti kalkacaktır. Sizde burada kendi yapınıza göre ayarları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. SPAM listlere girme ihtimaline karşı benim önerim sınırsız yerine mutlaka makul bir limit belirlemek her zaman için daha iyi olacaktır.

Exchange Server Mail Gönderim Sayısı Ayarı nasıl yapılır anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileği ile. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.