Perşembe, Eylül 21, 2023
Anasayfa > Güncel Makaleler > Exchange Server > Exchange Kullanıcı Mail Gönderim Limiti Oluşturma

Exchange Kullanıcı Mail Gönderim Limiti Oluşturma

Exchange Kullanıcı Mail Gönderim Limiti Oluşturma

Exchange kullanıcı mail gönderim limiti oluşturma adımlarını anlatmaya çalışacağım sizlere. Exchange Server ilk kurulum da default olarak sunucu ya da user bazlı bazı gönderim limitleri tanımlı olarak gelmekte.

Bazı durumlarda bu limitler de bazı değişiklikler yapmak durumunda kalabiliriz. Biz bu yazımızda kullanıcı bazlı yapacağız. Şimdi örnek bir limit değişikliği yapalım. Bu işlem için bir kısıtlama politikası oluşturacağız Benim bu yazımda günlük 20 mail gönderecek şekilde bir politika oluşturuyorum. İlgili komut seti aşağıdaki gibidir.

“New-ThrottlingPolicy -Name MailSentLimit20 -RecipientRateLimit 20” 

Exchange kullanıcı mail gönderim limiti oluşturma

Politikamız create edildi. Oluşturduğumuz “MailSentLimit20” adlı politikayı istediğimiz zaman kullanıcılara set edebilir durumdayız. Komut setimiz aşağıdaki gibidir.

“Set-Mailbox -Identity “Vedat Gucuk” -ThrottlingPolicy MailSentLimit20”

Exchange kullanıcı mail gönderim limiti oluşturma

Oluşturmuş olduğumuz policy “Vedat Gucuk” kullanıcısına atamış olduk. İlgili user günlük olarak 20 mail gönderiminden sonra aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşacak.

Exchange Kullanıcı Mail Gönderim Limiti Oluşturma isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.