Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü


DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım sizlere. VxRail sisteminizin güncelleme öncesi yapılması gereken kontroller mevcuttur. DELL VxRail’in sisteminin öne çıkan özelliklerinden biride upgrade işlemidir. Bu sistem güncellemelerini hiçbir kesinti olmadan kendinizde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Ortamınızda zamanla bağlı iso dosyaları, sanal sunucular üzerinde unutulan snapshot’lar kalmaktadır. Güncelleme yapacağınız zaman VxRail Cluster yapısını kontrol etmek, disk ekleme ya da her hangi bir işlemde Dell mühendisleri tarafından hazırlanmış Python toollar bulunmaktadır. DellEMC ailesinde bulunan ürünler ile ilgili Dell Support bizim için hazırladığı dokümanları barındıran SolVe Online sitesini ziyaret etmenizde fazda var.

Bu makalemde ise VxVerify tool kullanımını anlatmaya çalışacağım. Bu tool VxRail upgrade sırasında çıkabilecek sorunları tespit etmek için yapılmış bir tool’dur. Bu tool VxRail Manager üzerinde çalıştırılmaktadır ve VxRail cluster içindeki bütün donanımları test etmektedir. Ayrıca VMware ESXi hostlar ve Guest VM, VCSA, PSC ve son olarak Cluster seviyesinde kontroller yapmaktadır.

VxVerify tool’u buradan indirip test aşamasına başlayabilirsiniz.

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

VxVerify’ı tool çalıştırma


Ben bu yazımda VxRail versiyon 4.7.521 üzerinde işlem yapacağım.

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

winscp‘den .pyc dosyasını Vxrail manager üzerine kopyalıyoruz. Dosyayı ben /tmp/ dizinine atıyorum. Sizler kendi yapınızda farklı bir yerede kopyalama yapabilirsiniz.

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

Kopyalama sonrasında VxRail Manager sunucusuna SSH ile bağlanıyoruz. Mystic user ile giriş yapıyoruz.

/tmp içine kopyaladığımız dosyanın izinlerini oluşturmamız gerekmekte. Komut setimiz aşağıdaki gibidir.

chmod  +x /tmp/vxverify_2-10-212.pyc

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü

Dosyamızı kopyaladık ve yetkilendirmeyi yaptık. Şimdi tool’u çalıştırıp sistemin kontrolünün yapılmasını beklemek olacak. bu kontroller Cluster içindeki Node sayınıza bağlı olarak 1- 5 dakika sürecektir.

Minion tool testimiz tamamlandı. Sonrasında sonuç çıktı ekranında varsa hatalar, uyarılar bunların neler olduğunu görüyoruz. Buradaki hataları ve uyarıları çözüp gerekirse VxVerify tool’u tekrar çalıştırabiliriz.

Bu işlemlerden sonra VxRail sisteminiz sağlık durumunu kontrol etmiş olduk. Bu işlemden sonra sisteminiz için yayımlanan en son paketi indirip güncelleme işlemine başlayabilirsiniz.

DellEMC VxVerify Sistem Kontrolü isimli yazımın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.