Cumartesi, Nisan 13, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > 3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

 

Bu makalemde VMware Vsphere 6.0 ve HP 3PAR Storage kullanılan bir ortamda 3PAR Storage üzerindeki bir sorundan bahsedeceğim. Thin Provisioning seçeneği ile oluşturduğunuz diskler de karşınıza çıkabilecek olan bir soruna değineceğim.

Ortamımızda VMware vSphere 6.0 sunucu işletim sistemi yüklü sanallaştırma platformu ve bir adet 3PAR Storage var. 3PAR Storage ünitesi üzerinde oluşturduğumuz disk alanlarımız Thin disk yapısında dır. VMware ortamına tanıttık ve kullanıma başlandı.

Diskler kullanıma alındıktan bir süre sonra Storage ara yüzünde VMware ortamına bağlanmış olan disklerin bazılarında, önceden ayarlamış olduğu kritik kullanım oranı eşiği olan %80’i kullanım oranını aştığına dair uyarı mesajları görmeye başlıyoruz.

Bu storage alanını VMware tarafında incelediğimizde kullanım oranının gerçekten ’de %80’in üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu storage üzerinde çalışan bazı sanal sunucuları daha büyük disk alanı olan diskler üzerine taşıyoruz ve disk’i tamamen veya kısman boşaltıyoruz. Ancak Storage ara yüzünden baktığımızda aynı uyarıyı yeniden karşımıza çıkmaktadır.

Bu disk üzerinde yer açmıştık ve VMware tarafında disk kullanım oranına baktığımızda düşüş görüyoruz.

Yani biz Thin yapıdaki bir storage disk alanını önce neredeyse full olarak kullandık daha sonra bu alanı boşalttık ama Storage tarafında bu disk halen dolu olarak gözükmekte.

Normal şartlarda ilgili storage diski üzerindeki data silme işleminden sonra storage tarafında kalan otomatik olarak silinmeyen datalara artık disk alanları dead line adı veriliyor ve bu alanların Reclamation yöntemi adı verilen yöntem aracı ile temizlenip gerçekten bu alanların boş olduğunun storage yazılımına da bildirilmesi gerekiyor.

VMware 5.5 versiyonunda bu işlem için otomatik bir görev ilgili diskler üzerinde belirli aralıklara otomatik olarak çalıştırılıp her iki taraf tada gerçek disk alanı kullanımının gözükmesi sağlanıyor idi. VMware 6.0 versiyonunda bu işlem bazı storage üreticileri ile sorun yaşandığı için manuel yapılması için otomatik görevler içinden kaldırıldı.

Öncelikli olarak 3Par Ara yüzünden disk üzerindeki uyarıyı kontrol ediyoruz. Benim ortamımdaki LUN %85 doluluk uyarısı vermekte.

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Aynı disk alanını VMware Vsphere 6.0 üzerinde kontrol ettiğimde ilgili Storage alanında %60 oranında boş olduğunu gözlemliyoruz.

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Şimdi storage tarafındaki bu yanlış hesaplamanın düzeltilmesi, gerçek kullanım oranının görülebilmesi için gerekli olan işlemini yapalım. ESXi host sunucularımızdan birisi üzerine SSH ile bağlanalım.

Kullanacağımız unmap komutunun sorunsuz çalışabilmesi için önce ilgili storage diskimizin VAAI (reclamation) desteğinin olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Bunun için önce aşağıdaki komut ile disklerimizi listeleyelim ve ilgili datastore alanının kodunu bulalım.

esxcli storage vmfs extent list

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Listeden ilgili LUN ID kopyaladıktan sonra aşağıdaki komut ile diskimizin VAAI Reclamation için desteği varmı görelim.

esxcli storage core device vaai status get –d naa.????????????????????

Eğer aşağıdaki resimdeki gibi Delete Status karşısında supported yazıyor ise bu disk üzerinde yapacağımız işlem storage tarafındaki boş alan değerinin düzelmesini sağlayacaktır.

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Şimdi gerekli disk reclamation işleminin yapılması için vmfs unmap komutunu çalıştıracağız.

Esxcli storage vmfs unmap –l Disk Name

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Bu işlemin bitmesi disk alanındaki gerçek boş alan miktarına göre ve diskin boyutuna göre biraz zaman alacaktır. 3PAR yönetim konsolundan disk alanının boş miktarı oranının ne durumda olduğunu bu işlem esnasında gözlemleyebilirsiniz.

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi HP3PAR_01_VOL07_SAS_600GB isimli disk alanı kullanılan alan miktarının düştüğünü görüyoruz.

3PAR Storage Thin Disk Space Reclamation

Thin disk yapıları hem Storage üzerinde hemde sanallaştırma ortamlarımızda sürekli takip, ilgi ve kontrol isteyen disk tipleridir. Bu sebeple Thin disk tipi kullanan tüm Storage Admin’lerinin ve Sistem Admin’lerinin ortamlarını sürekli takip etmelerini şiddetle tavsiye ederim.

Faydası olması dileklerimle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.