Pazar, Mayıs 31, 2020
Anasayfa > Güncel Makaleler > Client İşletim Sistemleri > Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Kullanımı

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Kullanımı

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Kullanımı

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Kullanımı

Herkese merhaba Windows 10 işletim sisteminin en sevdiğim özelliklerinden biride tartışmasız sanal masaüstü veya diğer adıyla çoklu masaüstü özelliğidir.

Bu yazımda sizlere Windows 10 çoklu sanal masaüstü kullanımı hakkında nasıl kullanılır? birden fazla masaüstü nasıl açılır? Birden fazla masaüstü nasıl kapatılır? konularını elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Windows 10 çoklu masaüstü özelliği

Sizde aynı anda birden fazla projelerde çalışıyor iseniz ayrı ayrı masaüstü ’nü kullanarak yaptığınız işlerin birbirine karışmasını engellemiş olacaksınız. Bunun yanı sıra bu işlemler esnasında başkalarının o anda ilgilendiğiniz bir oyun, proje, yazı, makale gibi web de araştırma yaparken çevrenizdekilerin görmesini istemediğiniz işlemleri bilgisayar başından ayrılacağınız zaman diğer masaüstü’ne geçerek saklayabilirsiniz.

Çoklu yada diğer adı ile birden fazla masaüstü açmak için ister bunu klavye kısa yolları ile hızlıca yada görev çubuğundan Windows 10 çoklu sanal masaüstünü nasıl kullanırız konusunu sizlere anlatmaya çalışacağım.

Windows 10 birden fazla masaüstü nasıl açılır?

İlk olarak Windows Görev çubuğu üzerinde resimdeki gibi Task View (Görev Görünümü) tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılan menüden (+) yeni masaüstü yazan yere tıklıyoruz ve yeni bir masaüstümüz açılmış olacaktır.

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Kullanımı

Bu işlemi kısa yol tuşları ile yapmak isterseniz de klavyeden Ctrl+Win+D tuşlarına birlikte basarak da yeni Windows 10 sanal masaüstü ekleyebilirsiniz.

Windows 10 birden fazla masaüstü nasıl geçiş yaparız?

Açtığımız sanal masaüstlerine geçiş için ise yine isterseniz görev çubuğundan “görev görünümü” butonu basarak geçiş yapabilirsiniz. Bu işlemi kısa yollar ile yapmak isterseniz de Ctrl+Win+Sağ veya Sol yön tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz.

Windows 10 birden fazla masaüstü nasıl kapatırız?

Sanal masaüstlerini istediğimiz gibi açtık. İşlemlerimiz bitince bu açtığımız sanal masaüstlerini nasıl kapatacağız bunu da anlatacağım. Bu işlemde en az açmak kadar kolay. Bu işlemi Görev çubuğu üzerinden “görev görünümü” kısmından sanal masaüstünü görebilir ve silmek istediğiniz masaüstü “x” ile kapatabiliriz. Bu işlemi kısa yol tuşları ile yapmak için ise Ctrl+Win+F4 tuşuna basarak ta kapatabiliriz.

Windows 10 Çoklu Sanal Masaüstü Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.