Pazartesi, Eylül 25, 2023
Anasayfa > Güncel Haberler > MEB MTSKS Sonucları Ne Zaman Açıklanacak

MEB MTSKS Sonucları Ne Zaman Açıklanacak

MEB MTSKS Sonucları Ne Zaman Açıklanacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 29 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilen ehliyet sınav sonuçları bugün açıklanacak. Binlerce sürücü adayını yakından ilgilendiren sonuçlar MEB’in resmi internet sayfası üzerinden sorgulanmaktadır.

 

Ehliyet sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş nihayet bitti. 29 Temmuz’da gerçekleştirilen MTSAS sınavının ardından sınav soru ve cevapları MEB tarafından adayların erişimine açıldı. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yılda beş kere düzenlenen Ehliyet sınav sonuçlarını binlerce sürücü adayı için merakla bekleniyordu.

2017 EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ehliyet sınav sonuçları için adayların heyecanlı bekleyişi sürüyor. 29 Temmuz‘da gerçekleştirilen MTSAS sınavının hemen ardından sınav soru ve cevapları adayların erişimine açıldı. Ehliyet sınav sonuçlarının ise meb.gov.tr adresi üzerinden bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyordu. Bu bekleyiş bugün itibarı ile sona eriyor.

MEB MTSKS Sonucları Ne Zaman Açıklanacak

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLECEK?

Sınav sonuçları, http://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır. Kursiyerler, bu adresten Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınav Sonuçları linkinin üzerine tıklayarak açılacak sayfadan, T.C. kimlik numarasını girerek sınav sonuçlarını öğrenebilecek.

Ayrıca, Özel MTSK müdürlükleri Özel MTSK Modülünden kurum kodunu ve şifresini girerek, müdürlüklerinden sınava girenlerin sonuç listesini çıkaracak ve kursiyerlere tebliğ edecektir.

Ehliyet Sınav Sonuçları Sorgulama

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN OLACAK?

Sınav sonuçlarından yeterli puanı alıp direksiyon sınavına girmeye hak kazananlar için direksiyon sınavı, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 15 veya 22 gün içinde yapılmaktadır.

MEB MTSKS Sonucları Ne Zaman Açıklanacak

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR?

Direksiyon sınavında belirlenen kurallara uyulması gereklidir. Belirlenen kurallar ve bu kurallara uyulmadığı takdirde adaylardan kesilecek olan puanlar şöyledir;

– Sürücü adayının yaşadığı aşırı heyecan ve telaş sonucunda sürüşe engel oluşuyorsa adaylardan 10 puan kesilir.
– Aracın çalıştırılması ve harekete geçirilmesi ile ilgili kurallara uyulmalıdır. Rahat ve emniyetli kalkış gerçekleştiremeyen adaylardan 5 puan kesilir.
– Eğimli yol üzerinde araç durdurulduktan sonra aracın harekete geçirilmesi başarılı olmazsa ve eğimli yolda aracın hareket ettirilmesi kurallarına uyulmazsa adaylardan 5 puan kesilir.
– Araç için belirlenen hız kurallarına uyulması gerekir. Sürücü adayı hız kurallarına dikkat etmezse ve hızını ayarlamada sorun yaşarsa 5 puanı kesilir.
– Aracın duraklatıldığı yerden ve park ettirildiği yerden çıkartılırken yoldan geçen araçlar için geçiş kolaylığı sağlanmalıdır. Geçiş kolaylığı sağlamayan, kontrolsüz olarak işaret vermeden çıkış yapan sürücü adaylarından 5 puan kesilir.
– Araç sürüş esnasında direksiyon hakimiyeti sağlayamayan ve direksiyon konusunda zayıf kalan adaylardan 10 puan kesilir.
– Aracın vitesi değiştirilirken zayıf kalınırsa ve sürücü adayının hakimiyeti zayıflarsa, sürücü yoldan gözünü ayırırsa 10 puan kesilir.
– Sürüş esnasında önde bulunan araç sollanıp geçilirken geçme kurallarına uyulmalıdır. Bu kurala uymayan adaydan 5 puan kesilir.
– Araçlarla kavşaklarda karşılaşıldığında ilk geçiş kuralına uyulmalıdır. İlk geçiş kuralına uymayan adaydan 5 puan kesilir.
– Ses cihazı ve araç ışıkları gereksizce, amacı dışında kullanıldığında gerektiği zamanlarda kullanılmadığında adaylardan 2 puan kesilir.
– Sürücü adayı kendisini geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarını bilmiyorsa 5 puan kesilir.

DİREKSİYON SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Direksiyon sınavları için beklenmez yapıldığı gün içerisinde açıklanır. Sınav gününde son sürücü adayının da sınav işleminin bitmesi ile yetkili komisyon üyeleri tutanak tutarlar bu tuttukları tutanaklar üst komisyona iletirler. Sonuçlar için herhangi bir yerde sorgulama işlemi yapılmaz. Sonuçlar sadece adayın kayıtlı olduğu kurs müdürlüğü tarafından iletilebilir. Direksiyon sınavını en az 70 puan alıp başarı ile geçen adaylar stajyer ehliyet sahibi olacaktır.

 

2017 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

2017/4 MTSKS 7 Ekim 2017 (saat 14.00)

2017/5 MTSKS 23 Aralık 2017 (saat 14.00)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.