Cumartesi, Nisan 13, 2024
Anasayfa > Teknoloji Haberleri > Kullandığımız WİFİ’den 100 Kat Hızlı Bağlantı

Kullandığımız WİFİ’den 100 Kat Hızlı Bağlantı

Kullandığımız WİFİ'den 100 Kat Hızlı Bağlantı

Kablosuz teknolojide yeni bir hıza ulaşıldı.

 

Hergeçen gün Internet hızı ile ilgili geliştirmeler duyurulmakta. Hız artışlarına paralel olarakta Ev veya iş yeri kullanımlarındaki internet dağıtıcılarının hızlarıda geliştirilmekte. Bu gelişime bir örnek ise ABD’de bulunan Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda yapılan denemelerde günümüzde kullanılan mobil ağlardan tam 100 kat daha fazla hıza ulaşıldığı görüldü. Üniversite araştırma ekibi, saniyede 50 gigabyte hıza ulaşmayı başardı.

Kullandığımız WİFİ'den 100 Kat Hızlı Bağlantı

Brown Üniversitesi bilim adamları,  günümüzde kullanılan geleneksel mikrodalga yerine TeraHertz ile video sinyali göndererek 50 gigabyte hıza ulaştıklarını duyurdular. Bu araştırma sonucunda elde edilen yüksek hız ile tüm internet alışkanlıklarımızın kökünden değişeceğine inanılmakta.

Yüksek frekanslı radyasyon olan Terahertz dalgaları, verilerin saniyede 50 gigabitte yol almasına izin vermekte. Bu, Wi-Fi ağların en fazla 500 megabyte ulaştığı günümüzdeki hızdan tam oalrak 100 kat daha hızlı aktarım olanağı sunmakta.

Şu an için günümüzde ses ve data için sinyalleri mikrodalgalar aracılığıyla kablosuz bir şekilde iletiliyor ancak yoğun veri akışının olduğu zamanlarda kapasite zorlanarak hızda düşüşler meydana gelebilmekte. Bilim adamları yeni bant genişliği bulmak için böyle bir araştırma yaptıklarını söylüyor.

Diğer yandan bu terahertz dalgalarının, tek bir kanal aracılığıyla birden çok sinyal göndermek için kullanıldığı ilk sefer. Genel kullanım için frekans bantları tahsis etmeden terahertz teknolojilerinin hala bir süre uzakta olduğu söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.