Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > Active Directory > How to Configure DNS Aging and Scavenging

How to Configure DNS Aging and Scavenging

How to Configure DNS Aging and Scavenging

How to Configure DNS Aging and Scavenging

Bu makalemde sizlere DNS server üzerinde gereksiz olarak duran kayıtlardan otomatik olarak nasıl kurtulacağımızı anlatmaya çalışacağım. DNS server Active Directory yapısı içinde kritik bir öneme sahiptir.

İlk kurulumda default olarak pasif olarak gelen Aging ve Scavenging özelliğini yapılandırmak için uygulayacağımız Zone üzerine sağ click yapıyoruz ve properties seçiyoruz.

How to Configure DNS Aging and Scavenging

Karşımıza gelen ekranda altta Aging butonuna tıklıyoruz.

How to Configure DNS Aging and Scavenging

Aşağıda gelen ekranda “Scavenge stale resource records” tikini işaretliyoruz.

Diğer kutucukların karşılığı ise aşağıdaki gibi tanımlayabiliriz;

No-refresh interval: Bu seçenekte belirlediğimiz süre içinde kayıtlar kendi time-stamp bilgilerini güncellemeyeceklerdir. Belirlediğimiz zaman içinde DNS Server kendisine gelen güncelleme taleplerini almayacaktır. Birden fazla site ortamında çalışılan ortamlarda buda replikasyonu datasında azalma anlamına gelmektedir.

Refresh interval: Bu seçenekte ise DNS Server güncelleme taleplerini kabul edecektir.

Yukarıdaki değerlere göre 7 gün boyunca güncelleme yapılmayacak, süre bitiminden sonraki 7 günde güncelleme başlayacaktır. Böylelikle güncel olmayan datalar 15. günde silinecektir.

How to Configure DNS Aging and Scavenging

Tek bir zone için tanım yaptık eğer DNS yapımız daha büyük ve Bütün DNS Zone için bu ayarı yapacak ise bu sefer domain adımıza sağ klik yapıyoruz ve Set Aging/ Scavenging for All Zones seçeneğini seçiyoruz.

How to Configure DNS Aging and Scavenging

Yine burada da az önceki gibi yapımıza uygun süreleri belirleyebiliriz.

How to Configure DNS Aging and Scavenging

DNS Aging and Scavenging

DNS sunucu üzerindeki bütün zone’lar için eski kayıtların otomatik olarak silinmesi için Domain adımıza sağ klik yapıp Properties sekmesine tıklıyoruz açılan ekranda ise Advanced tabına geliyoruz. Burada “Enable automatic Scavenging of stale records” kutucuğunu işaretliyoruz ve ne kadar sürede çalışmasını istiyor isek burada süremizi belirliyoruz ve OK ile bu ekranı kapatıyoruz.

How to Configure DNS Aging and Scavenging

Bu işlemi dilersek manuel olarakta yapabiliriz. Bunun için DNS server üzerine sağ klik yapıyoruz ve “Scavenge Stale Resource Records” seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza geken ekranda ise Yes ile devam ediyoruz.

Yaptığımız ayarlardan sonra işlemin ne zaman çalışacağını görmek isterseniz eğer öncelik ile DNS Manager ekranında View menüsünden Advanced seçeneğini seçmemiz gerekmekte.

Şimdi ise Kontrol etmek istediğimiz Zone üzerine sağ klik yapıp properties açarak Aging tabına tıklıyoruz ve aşağıdaki bir sonraki periyodun ne zaman olacağını kontrol edebiliriz.

DNS üzerinde oluşturulan manuel kayıtlar için yapılacak ayarlara gelelim şimdi ise. Ayar yapacağımız A kaydına sağ klik yapıyoruz. Karşımıza gelen ekranda “Delete this records when it becomes stale” kutucuğunu işaretleyerek Apply tıklıyoruz. Eğer belirlenen süre içinde bu DNS kaydı ile haberleşilemez ise kayıt otomatik olarak silinecektir.

How to Configure DNS Aging and Scavenging isimli makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.