Salı, Nisan 23, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

ESXi Root Password Sıfırlama

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme işlemini anlatmaya çalışacağım sizlere. VMware ESXi üzerindeki firmware ve driver versiyonları son derece önemlidir. Fiziksel host veya hostlar ve yine Guest vm’ler üzerinde yaşadığınız bir çok problem firmware ve driver ile alakalı olabilmektedir.

Yapınızda bulunan donanımlar üzerinde kullanılan parçaların VMware ile uyumlu driver ve firmware kullanmak çok önemlidir. Şimdi sizlere aşağıda anlatacağım adımlar ile HBA kartımızın driver ve firmware bilgilerini nasıl öğreniriz anlatacağım sizlere.

ESXi sunucuya SSH ile bağlanarak ilgili bilgilere ulaşabiliriz. İk olarak ESXi host’un SSH servisini açmanız gerekmektedir. Fakat SSH servisi nasıl açılır bilmiyorsanız buradan ilgili makaleme göz atabilirsiniz.

SSH ile ilgili ESXi host’a bağlanıyoruz. Daha sonra komut setini çalıştırıyoruz.

“esxcfg-scsidevs -a”

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

Çalıştırdığımız komut çıktısında kullandığımız HBA kartların kart numaraları karşımıza çıkacak. Benim test ortamımda vmhba2 ve vmhba3 olarak gözükmekte. Kullanmış olduğum ortamdaki kartların kullandığı driver ise qlnativefc’dir. Sizin yapınızda bu sürücülerin değişiklik gösterebileceğini unutmayınız.

Şimdi ise kullandığımız kartların driver sürümlerine bir göz atalım. Aşağıda iki komut seti yazıyorum bunlardan ilki tek bir kartın sürüm bilgisini öğrenmek için. İkinci komut seti ise sunucu üzerindeki bütün kartların driver sürümünü öğrenmek içindir.

“vmkload_mod -s qlnativefc |grep Version”

“for a in $(esxcfg-scsidevs -a |awk ‘{print $2}’) ;do vmkload_mod -s $a |grep -i version ;done”

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

Karşımıza çıkan ekranda kartlarımıza ait olan sürücülerin versiyonlarını görmekteyiz. Şimdi ise mevcutta kullandığımız driver için uyumluluk durumuna göz atacağız. Bu size mevcut driver ile kullandığınız ESXi sürümünün uyumlu olup olmadığını ve olası yaşanabilecek problemlerin önüne geçmeye yarayacaktır. Bu kontroller için bir takım bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Bu bilgiler ise kullanılan kart’ın Vendor ID (VID), Device ID (DID), Sub-Vendor ID (SVID), ve Sub-Device ID (SDID) bilgileridir.

Aşağıdaki komut seti ile bu bilgilere kolayca ulaşabiliriz.

“vmkchdev –l |grep vmhba1”

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

VMware sitesinden kontrol ederken bize gerekli olan bilgileri aşağıdaki gibi belirtiyorum. Bu bilgileri VMware Compatibility Guide sitesinden kontrol edebilirsiniz. Siteden What are you looking for kısmından I/O Devices seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

VID = 1077

DID = 2532

SVID = 103c

Max SSID = 3262

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

Daha önceki komut setinde kullanmış olduğum driver sürümünü görmüştüm. 2.1.50.0. ESXi üzerinde kullanılan driver sürümü support edilebilir olduğunu göstermekte. Fakat kullandığım sürüm üzerine daha yeni sürümler çıktığını görmekteyiz.

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme

Ben bu yazımda performans sorunu yaşadığım için driver güncellemesi yapmaktayım. Driver güncellemesi yapmadan önce muhakkak yapınızda kullandığınız varsa SAN SW ve Storage üzerindeki FW seviyelerini de kontrol etmeniz gerekmektedir. Yükselteceğiniz sürümün kullandığınız cihazlar ile de uyumlu olması çok önemlidir. Şimdi ise kartımıza ait FW bilgilerini kontrol edelim.

ESXi HBA Firmware Versiyon Kontrol etme.

SSH ile aşağıdaki komut setini yazarak mevcut kartımızın Firmware seviyesini öğreniyoruz. Öncelik ile kartlarımızı listeliyoruz.

“/usr/lib/vmware/vmkmgmt_keyval/vmkmgmt_keyval –d”

Şimdi ise kartımıza ait bilgileri öğrenmemiz için gerekli komut setini çalıştırıyoruz.

“/usr/lib/vmware/vmkmgmt_keyval/vmkmgmt_keyval -l -i vmhba2/qlogic”

Ekran çıktısında görüldüğü üzere hem kartımıza ait FW seviyesi hemde Driver seviyesi gözükmekte. VMware sitesinden ilgili driver sürümüne baktığınızda o sürüme ait FW seviyesi de yazmaktadır. Driver ve Firmware seviyesini uygun sürüme çıkartarak ilgili sunucuyu reboot etmeniz gerekmekte. Fakat reboot sonrası mutlaka bağlantılarınızı kontrol etmelisiniz.

ESXi HBA Driver Firmware Versiyon Öğrenme isimli yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.