Çarşamba, Haziran 19, 2024
Anasayfa > Güncel Makaleler > ESXi Domain Join İşlemi

ESXi Domain Join İşlemi

VMware ESX Server 6.5 Installation

ESXi Domain Join İşlemi adımlarını anlatıyor olacağım sizlere. Öncelikle AD ortamında ESXi ara yüzüne giriş yapacak kullanıcılar için bir grup oluşturacağım. Böylelikle yeni bir kişi ekleyeceğiniz zaman AD üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Şimdi Active Directory makinamıza bağlanıyoruz. Ardından Active Directory Users and Computers açıyoruz. Buradan kendi yapınıza uygun standartlarda group oluşturuyoruz. Daha sonra grup üyelerini ekliyorsunuz.

ESXi Domain Join İşlemi

Şimdi ESXi sunucumuza bağlantı sağlıyoruz. İşleme başlamadan önce domain entegrasyonu için saat senkronizasyonu çok önemli bir husus. Mutlaka NTP ayarını yapmalısınız. NTP ayarı ile ilgili makaleme buradan erişebilirsiniz.

ESXi Domain Join İşlemi

Domain ekleme için Navigator tabında Manage / Security & Users/ Authentication tabına geliyoruz.

ESXi Domain Join İşlemi

Join Domain butonuna basıyoruz. Karşımıza gelen ekranda domaine ekleme için gerekli bilgileri yazıp Join Domain butonuna basıyoruz.

ESXi Domain Join İşlemi

Erişimlerde ve account bilgisinde sıkıntı yok ise başarılı bir şekilde domaine dahil edilecektir. Ekranda işlemin başarılı olduğuna dair uyarıda gözükecektir.

ESXi Domain Join İşlemi

Active Directory tarafında da computer hesabı eklendiğini de göreceksiniz.

Şimdi eklediğimiz group ismini değiştiriyoruz. Bunun için Navigator tabı altında Manage / System / Advanced Settings altında “Config.HostAgent.plugins.hostsvc.esxAdminsGroup” ayarını arayıp buluyoruz.

Buradaki group ismimizi AD üzerindeki isim ile değiştiriyoruz.

Şimdi Oluşturduğumuz group içinde üye yaptığımız hesaplar ile giriş yapmayı deniyoruz.

Sorunsuz bir şekilde hesabımızla giriş yaptık. Artık herkes kendi user bilgisi ile giriş yapabilir. Bu şekilde ileride bir sorun yaşandığında hangi işlemi kim yaptı çok rahat loglanabilir.

ESXi Domain Join İşlemi yazımızın sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Herkese sağlıklı ve sorunsuz günler dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.